Թագուհի Թովմասյան. Պատրաստ եմ հենց վաղն էլ վայր դնել պատգամավորական մանդատս
Խորհրդարանական գործունեությանս առաջին օրերից այս հարցում ունեցել եմ հստակ դիրքորոշում. Կա՛մ մանդատը պետք է ծառայի երկրի պետական շահի սպասարկմանը, կա՛մ իմաստ չկա այն պահելու:
Այսօր, երբ չեմ կարողանում ինձ վստահված մանդատով հայրենիքիս սահմանների պաշտպանության հարցում օգտակար լինել, երբ հայրենիքիս սպառնացող վտանգները չեմ կարողանում չեզոքացնել այդ մանդատով, ու շարունակապես  փոքրանում է մեր երկիրը, ամեն պահ պատրաստ եմ վայր դնել այն:
Բայց նույնիսկ այս պարագայում այդ ուղղությամբ իմ կողմից գործադրվող ջանքերը նշված խնդիրների լուծման գործում չեն պակասի. հետևողական եմ լինելու, ինչպես եղել եմ անցնող 3 տարիներին»։

Депутат парламента от фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян пишет:
«Я готова завтра же сложить депутатский мандат. С первых же дней своей парламентской деятельности у меня в данном вопросе была четкая позиция. Или мандат должен служить государственным интересам страны, или не имеет смысла его держать.
Сегодня, когда мне не удается быть полезной в вопросе защищенности границ моей родины доверенным мне мандатом, когда этим мандатом мне не удается нейтрализовать вставшую перед моим отечеством угрозу, и наша страна продолжает уменьшаться, я в любой момент готова его сложить.
Но даже в этом случае прилагаемые мной в данном направлении усилия для решения указанных проблем не сократятся: я буду последовательна, как на протяжении последних трех лет».