Երևանը Բաքվին է վերադարձրել 17 գերի ու դատապարտված անձ
2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից հետո ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ Երևան ու Բաքու վերադարձվել են 122 մարդ։ Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը հայտնել է, որ նրանցից 105-ը վերադարձվել են Հայաստան, 17-ը՝ Ադրբեջան։
Խոսելով հրադադարի հայտարարությունից հետո Խծաբերդի հատվածից գերավարված 62 շիրակցիների մասին՝ ադրբեջանցի պաշտոնյան հայտարարել է, որ նրանք ռազմագերի չեն համարվում, կրկնել է այն սուտ հայտարարությունը, թե նրանք մտել են իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող տարածք դիվերսիոն նպատակներով։
«Ադրբեջանը նրանցից 29-ին վերադարձրել է հայկական կողմին։ Նրանցից 33-ը դատապարտված են մեր դատարանների կողմից ու ենթարկվելու են պատասխանատվության»,- ասել է նա։

Ереван с декабря 2020 года вернул Баку 17 военнопленных и удерживаемых лиц
Азербайджан и Армения с декабря 2020 года вернули при участии российских миротворцев в общей сложности 122 военнопленных. Об этом заявил в пятницу премьер-министр Азербайджана Али Асадов на заседании Совета глав правительств стран - участниц СНГ в видеоформате.
"При участии российских миротворцев с 22 декабря 2020 года в общей сложности возвращено 122 военнослужащих и удерживаемых лиц. Из них в Армению вернулись 105 человек, в Азербайджан - 17 человек", - сказал премьер.
Касаясь 62 армянских военнослужащих, которые были взяты в плен Азербайджаном после подписания лидерами России, Азербайджана и Армении трехстороннего заявления о полном прекращении боевых действий от 9 ноября прошлого года, Асадов заявил, якобы "по всем международным законам они не считаются военнопленными".