Իշխանությունը ստանձնել է այն դերը, որը պետք է իրականացներ Ադրբեջանը. Տիգրան Աբրահամյան
«Այսօրվա գլխավոր խնդիրն այն է, որ իշխանությունը փորձում է քողարկել իրականությունը, առաջնային հարցերը մղել երկրորդ պլան և կենտրոնանալ երրորդական, չորրորդական բնույթի խնդիրների վրա»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ խոսվում է Գորիս-Կապան ճանապարհի փակվելու, այդ հատվածում գտնվող բնակավայրի անվտանգության, ադրբեջանական լկտիությունների, սանձարձակությունների մասին, իսկ ի՞նչ է ասում է իշխանությունը. «Իշխանությունն ասում է՝ մենք 2-րդ ճանապարհ ենք կառուցել, շատ լավ ճանապարհ է, որակական առումով ավելի լավն է, քան այն, որտեղ Ադրբեջանը մխրճվել է, ավելի անվտանգ է, միջազգային չափանիշներին համապատասխան։ Այսինքն՝ ի՞նչ կապ ունի ճանապարհի որակը, երբ մենք խոսում ենք այն մասին, որ Ադրբեջանը ոչ միայն մխրճվել է Հայաստանի Հանրապետության տարբեր հատվածներ, ոչ միայն վերահսկողություն է ապահովում մեր կարևոր ենթակառուցվածքների վրա, այլ նաև լուրջ սպառնալիք է ստեղծում մեր բնակավայրերի համար»։
Համեմատության համար ընդդիմադիր պատգամավորն ասաց. «Սա նույնն է, որ իշխանությունը հայտարարի՝ եթե սահմանամերձ բնակավայրեր են, Ադրբեջանը խնդիր է ստեղծում, մենք նրանց բնակարաններով ապահովում ենք, թող նրանք դուրս գան սահմանամերձ բնակավայրերից»։
Տիգրան Աբրահամյանն ընդգծեց՝ իշխանության խնդիրը ոչ թե կանխելն է ադրբեջանական ագրեսիան, նվազագույնի հասցնելն անվտանգային սպառնալիքները, այլ  իշխանությունները լեգիտիմացնում են ադրբեջանական սադրանքները, համապատասխան ֆոն ստեղծում հայ հանրության մեջ առ այն, որ ադրբեջանական գործողությունները համապատասխանում են այն  իրավիճակին, ինչը բխում է  խորհրդային քարտեզներից, հետպատերազմյան իրավիճակում  ստեղծված իրողությունից։
«Հայաստանի իշխանությունը ստանձնել է այն դերը, որը պետք է իրականացներ Ադրբեջանը, այսինքն՝ արդարացնում է, լեգիտիմացնում է Ադրբեջանի քայլերը, մեզ համար շատ ավելի նեղացնում այն բանակցային հնարավորությունները, որոնք մեզ կարող էին թույլ տալ այս կամ այն կողմի հետ բանակցել»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ սա միայն Գորիսը Կապանին կապելու հետ կապված խնդիր չէ։
«Սյունիքը ճանապարհն է, որը մեզ կապում է Պարսից ծոցի, Իրանի միջոցով մնացած բոլոր երկրների հետ, ինչը անվտանգություն է, տնտեսական հարաբերություն, պարենային անվտանգություն։
Սյունիքն իր բնույթով աշխարհաքաղաքաղաքական, տարածաշրջանային դերակատարություն է, Հայաստանի համար կարևոր մարզ է, որն անվտանգություն է ապահովում»,- ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը։
Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով, ՀՀ քաղաքացին ցանկացած վայրում՝ Երևանում կամ սահմանամերձ համայնքում, պետք է լինի պաշտպանված, իսկ այդ ֆունկցիան պետությունը որևէ ձևով չի իրականացնում, ավելին՝ շատ ավելի վատթարացնում է այն իրավիճակը, ինչ կար հետպատերազմյան շրջանում։

Власти Армении взяли на себя функции Азербайджана – Тигран Абрамян
«Главная проблема сегодня заключается в том, что власти пытаются скрыть реальность, отодвинув приоритетные вопросы на задний план, сосредоточив внимание на второстепенных», – заявил на пресс-конференции депутат Национального Собрания Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Он отметил: говорится о закрытии дороги Горис-Капан, безопасности расположенных на этом участке населенных пунктов, наглости и разнузданности азербайджанцев, а что говорят власти?
«Власти говорят – мы построили вторую дорогу, это очень хорошая дорога, она лучше по качеству, чем та, куда вклинился Азербайджан, она безопаснее, соответствует международным стандартам.
А какое отношение имеет качество дороги к тому, о чем мы говорим – Азербайджан не только вторгся в разные части Республики Армения, не только проводит контроль над нашей важной инфраструктурой, но и создает серьезную угрозу для наших населенных пунктов?»
Для сравнения оппозиционный депутат отметил: «Это то же самое, как если бы власти заявили: если Азербайджан создает проблему для приграничных населенных пунктов, то мы обеспечиваем жителей этих населенных пунктов жильем, пусть они их покинут»
Тигран Абрамян подчеркнул, что власть ставит перед собой задачу не предотвратить агрессию Азербайджана, не свести к минимуму угрозы безопасности, а легитимизировать азербайджанские провокации, создавать в армянском обществе соответствующий фон: дескать, действия Азербайджана соответствуют ситуации, вытекающей из советских карт, возникшим после войны реалиям.
«Власти Армении взяли на себя ту роль, которую должен был сыграть Азербайджан: то есть оправдывают, легитимизируют  шаги Азербайджана, еще больше сужая для нас переговорные возможности, которые могли позволить нам вести переговоры с той или иной стороной», – сказал Тигран Абрамян.
Он отметил, что это не только проблема, связанная с Горисом и Капаном.
«Сюник – это дорога, которая соединяет нас с Персидским заливом, со всеми другими странами через Иран, что подразумевает безопасность, экономические отношения, продовольственную безопасность.
Сюник по своему характеру играет геополитическую, региональную роль, это важная для Армении область, обеспечивающая безопасность», – сказал депутат НС от фракции «Честь имею».
По словам Тиграна Абрамяна, гражданин РА должен быть защищен где угодно – в Ереване или в приграничной общине, а государство никак не выполняет эту функцию, более того – ухудшает ситуацию, которая существовала в послевоенный период.