Այսօր Արցախի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ վաղ առավոտյան Ստեփանակերտ-Բերձոր միջպետական ճանապարհին, Շուշիի քաղաքի անցակետի մոտ, ադրբեջանցի զինծառայողների սադրիչ գործողություններին ի պատասխան անհայտ անձը պայթուցիկ սարք է նետել անցակետի հատվածում, որից հետո Ստեփանակերտ-Շուշի-Բերձոր միջպետական ճանապարհը երկկողմանի փակվել է։
Արցախի Հանրապետության Ազգային Անվտանգության Ծառայության փոխանցմամբ, Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմինները ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ մեկտեղ դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով իրականացնում են համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական միջոցառումներ:
Ստեփանակերտ-Շուշի-Բերձոր միջպետական ճանապարհն այժմ երկկողմանի բաց է, դեպքի արդյունքում ԱՀ քաղաքացիների շրջանում վիրավորներ և տուժածներ չկան։
«Կոչ ենք անում խուճապի մեջ չընկնել ու պահպանել հանգստություն, զերծ մնալ խուճապ առաջացնող լուրեր տարածելուց և հետևել միայն պաշտոնական լրահոսին»,- ասված է ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության մեջ։

An unknown man threw an explosive device at the Azerbaijani checkpoint on the Stepanakert-Berdzor interstate road near Shushi in response to provocative actions of Azerbaijani servicemen, the Artsakh National Security Service (NSS) said in a statement on Saturday.
"The Artsakh law enforcement agencies, along with the Russian peacekeeping troops, are carrying out investigative and criminal procedural measures to find out the circumstances of the incident," the statement said.
There are no casualties among the Artsakh citizens as a result of the incident.
The NSS urges people to keep calm and to follow only official reports.
The Stepanakert-Shushi-Berdzor interstate road has been opened to traffic on both sides after a shutdown for a while.
Rumors spreading online suggest the incident is connected with the murder of a young man from Artsakh by an Azerbaijani a few days ago near Shushi. One of the relatives of the killed 22-year-old man reportedly tried to take revenge on the Azerbaijanis. He drove up to the Azerbaijani soldiers and threw a grenade towards them. The latter opened indiscriminate fire at the Armenian cars there.