Այսօր Արցախի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ վաղ առավոտյան Ստեփանակերտ-Բերձոր միջպետական ճանապարհին, Շուշիի քաղաքի անցակետի մոտ, ադրբեջանցի զինծառայողների սադրիչ գործողություններին ի պատասխան անհայտ անձը պայթուցիկ սարք է նետել անցակետի հատվածում, որից հետո Ստեփանակերտ-Շուշի-Բերձոր միջպետական ճանապարհը երկկողմանի փակվել է։
Արցախի Հանրապետության Ազգային Անվտանգության Ծառայության փոխանցմամբ, Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմինները ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ մեկտեղ դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով իրականացնում են համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական միջոցառումներ:
Ստեփանակերտ-Շուշի-Բերձոր միջպետական ճանապարհն այժմ երկկողմանի բաց է, դեպքի արդյունքում ԱՀ քաղաքացիների շրջանում վիրավորներ և տուժածներ չկան։
«Կոչ ենք անում խուճապի մեջ չընկնել ու պահպանել հանգստություն, զերծ մնալ խուճապ առաջացնող լուրեր տարածելուց և հետևել միայն պաշտոնական լրահոսին»,- ասված է ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության մեջ։

В Службу национальной безопасности Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) поступила информация о том, что рано утром на межгосударственной дороге Степанакерт-Бердзор, возле блокпоста города Шуши, в ответ на провокационные действия азербайджанских военнослужащих неизвестный бросил в направлении блокпоста взрывное устройство, после чего межгосударственная автодорога Степанакерт-Шуши-Бердзор с двусторонним движением была закрыта.
Согласно сообщению Службы национальной безопасности Республики Арцах, правоохранительные органы Республики Арцах совместно с российским миротворческим контингентом проводят соответствующие оперативно-розыскные и уголовно-процессуальные мероприятия по выяснению обстоятельств происшествия.
Межгосударственная дорога Степанакерт-Шуши-Бердзор сейчас открыта для движения с обеих сторон, в результате инцидента среди граждан Арцаха нет раненых и пострадавших.
«Призываем не впадать в панику и сохранять спокойствие, воздерживаться от распространения вызывающих панику новостей, следить только за официальными сообщениями», – говорится в заявлении СНБ.