Փաշինյան. Մի քանի ուղղություններով կփորձենք որոշում կայացնել ՀՀ անվտանգությանն ուղղված գործողությունների վերաբերյալ
13:48 15/11/2021
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ, որին բացի ԱԽ անդամներից մասնակցել են նաև  Ալեն Սիմոնյանը, Արայիկ Հարությունյանը և  Հայկ Կոնջորյանը:
Նիստի սկզբում վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Երեկվանից մենք այս կազմով, տարբեր ձևաչափերով մի քանի անգամ հանդիպումներ և քննարկումներ ենք ունեցել: Քննարկումների առարկան եղել է հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան տեղամասերից մեկում ադրբեջանական զորքերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժման փաստը: Այսօր նիստի նպատակը մեր քննարկումներն ամփոփելն է, նաև մեր հանրությանն ամբողջական տեղեկատվություն տալը տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին:
Մինչ այդ ուզում եմ ընդգծել, որ ես որոշում եմ կայացրել Արշակ Կարապետյանին ազատել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնից և այդ պաշտոնում նշանակել Սուրեն Պապիկյանին, ով այս պահին զբաղեցնում է Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետի պաշտոնը:
Այս որոշումը կայացվել է երեկվանից ծավալվող իրադարձությունների վերլուծության արդյունքում:
Ես պարոն Կարապետյանին առավոտյան հրավիրել եմ և շնորհակալություն հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում իր կատարած աշխատանքի համար, ասել եմ, որ գնահատում եմ կատարված աշխատանքը, բայց այս պահին իրադրությունն ինձ հանգեցրել է որոշման, որ պիտի Պաշտպանության նախարարի փոփոխություն տեղի ունենա:
Այսօր մենք նախ կլսենք Գլխավոր շտաբի պետի՝ պարոն Դավթյանի զեկույցը ստեղծված իրադրության և ընդհանուր առմամբ օպերատիվ իրավիճակի մասին, նաև իրավիճակի վերլուծություն կանենք և մի քանի ուղղություններով կփորձենք որոշում կայացնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանությանն ուղղված մեր գործողությունների վերաբերյալ»:

Пашинян: По нескольким направлениям постараемся принять решение о наших действиях по  обеспечению безопасности
13:59 15/11/2021
Пашинян: По нескольким направлениям постараемся принять решение о наших действиях по обеспечению безопасности
Под председательством Никола Пашиняна состоялось заседание Совета безопасности, в котором, помимо членов СБ, приняли участие спикер Национального Собрания Ален Симоньян, глава аппарата премьера Араик Арутюнян и глава фракции НС «Гражданский договор» Айк Конджорян.
В начале заседания Никол Пашинян отметил:
«Со вчерашнего дня мы в этом составе, в различных форматах провели несколько встреч и обсуждений. Предметом обсуждений был факт вторжения азербайджанских войск на территорию Республики Армения на одном из восточных участков армяно-азербайджанской границы.
Цель сегодняшнего заседания – подведение итогов обсуждений, а также предоставление нашей общественности полной информации об имевших место событиях.
Перед этим хочу подчеркнуть, что я  принял решение об освобождении от должности министра обороны Армении Аршака Карапетяна и назначении на этот пост Сурена Папикяна, который на данный момент занимает должность вице-премьера РА.
Данное решение было принято в результате анализа происходящих со вчерашнего дня событий.
Я утром пригласил г-на Карапетяна, поблагодарил его за работу на посту министра обороны РА, сказал, что ценю проделанную им работу, но на данный момент ситуация привела меня к решению, что должна быть произведена смена министра обороны.
Сегодня мы, в первую очередь, заслушаем доклад начальника Генштаба ВС РА господина Давтяна о ситуации, оперативной обстановке в целом, также проанализируем ситуацию, по нескольким направлениям постараемся принять решение о наших действиях, направленных на обеспечение безопасности, защиту  территориальной целостности и суверенитета Республики Армения».