Փաշինյան. Մի քանի ուղղություններով կփորձենք որոշում կայացնել ՀՀ անվտանգությանն ուղղված գործողությունների վերաբերյալ
13:48 15/11/2021
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ, որին բացի ԱԽ անդամներից մասնակցել են նաև  Ալեն Սիմոնյանը, Արայիկ Հարությունյանը և  Հայկ Կոնջորյանը:
Նիստի սկզբում վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Երեկվանից մենք այս կազմով, տարբեր ձևաչափերով մի քանի անգամ հանդիպումներ և քննարկումներ ենք ունեցել: Քննարկումների առարկան եղել է հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան տեղամասերից մեկում ադրբեջանական զորքերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժման փաստը: Այսօր նիստի նպատակը մեր քննարկումներն ամփոփելն է, նաև մեր հանրությանն ամբողջական տեղեկատվություն տալը տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին:
Մինչ այդ ուզում եմ ընդգծել, որ ես որոշում եմ կայացրել Արշակ Կարապետյանին ազատել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնից և այդ պաշտոնում նշանակել Սուրեն Պապիկյանին, ով այս պահին զբաղեցնում է Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետի պաշտոնը:
Այս որոշումը կայացվել է երեկվանից ծավալվող իրադարձությունների վերլուծության արդյունքում:
Ես պարոն Կարապետյանին առավոտյան հրավիրել եմ և շնորհակալություն հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում իր կատարած աշխատանքի համար, ասել եմ, որ գնահատում եմ կատարված աշխատանքը, բայց այս պահին իրադրությունն ինձ հանգեցրել է որոշման, որ պիտի Պաշտպանության նախարարի փոփոխություն տեղի ունենա:
Այսօր մենք նախ կլսենք Գլխավոր շտաբի պետի՝ պարոն Դավթյանի զեկույցը ստեղծված իրադրության և ընդհանուր առմամբ օպերատիվ իրավիճակի մասին, նաև իրավիճակի վերլուծություն կանենք և մի քանի ուղղություններով կփորձենք որոշում կայացնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանությանն ուղղված մեր գործողությունների վերաբերյալ»:

Pashinyan: We will try to make decisions on several directions to defend Armenia’s sovereignty, territorial integrity
14:34 15/11/2021
Nikol Pashinyan on Monday chaired a meeting of the Security Council. Aside from the members of the Security Council, Parliament Speaker Alen Simonyan, Chief of Staff of the Prime Minister’s Office Arayik Harutyunyan and head of the Civil Contract Party's parliamentary faction Hayk Konjoryan also attended the meeting.
At the beginning of the session, Pashinyan said:
“Since yesterday we’ve had several meetings and discussions in this composition and various formats. The subject of discussions was the Azerbaijani troops' incursion into the territory of the Republic of Armenia in one of the eastern parts of the Armenian-Azerbaijani border. The goal of today’s session is to summarize the discussions and also to provide complete information to our public on the developments.
Before that I’d like to emphasize that I have made a decision to drelieve Arshak Karapetyan of the post of Defense Minister and to appoint Suren Papikyan instead, who currently holds the position of Deputy Prime Minister.
This decision was made as a result of analyzing the developments taking place since yesterday. I invited Mr. Karapetyan in the morning and thanked him for his work as Minister of Defense, I told him that I appreciate what he’s done, but right now the situation led me to a decision that there should be a change of the Minister of Defense.
Today we will first of all listen to the report of the Chief of the General Staff, Mr. Davtyan on the situation and the tactical situation in general, and we will also analyze the situation and we will try to make decisions on several directions regarding our actions aimed at defending the security, territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia.”