Դատարանն արդարացրել է ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանին
«Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը (դատավոր Ա.Դանիելյան) արդարացրեց ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ, գեներալ գնդապետ Վ.Գասպարյանին ՀՀ քր.օր-ի 164 հոդվածի 1-ին մասով առաջադրված մեղադրանքում:
Քրեական գործը հարուցվել էր Ազատություն ռադիոկայանի լրագրողների կլյաուզայի հիման վրա»:
ՔՕ հոդված 164. Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը
1. Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը կամ նրան տեղեկություններ տարածելուն կամ տարածելուց հրաժարվելուն հարկադրելը`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից չորսհարյուրապատիկի չափով:
«Դատալեքս»-ից տեղեկանում ենք, որ Վլադիմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա խոչընդոտել է «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի և նրա նկարահանող խմբի օրինական մասնագիտական գործունեությանը և հարկադրել է հրաժարվել տեղեկություններ տարածելուց։

Суд оправдал бывшего начальника полиции РА Владимира Гаспаряна
«Суд гегаркуникского суда общей юрисдикции (судья А. Даниелян) оправдал бывшего начальника полиции РА генерал-полковника Владимира Гаспаряна, который обвинялся по части 1 статьи 164 УК РА.
Уголовное дело было возбуждено на основании кляузы журналистов радиостанции «Свобода».
Статья 164. Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста
1. Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста либо принуждение его к распространению или отказу от распространения информации -
наказываются штрафом в размере от пятидесятикратного до стократного размера минимальной заработной платы либо исправительными работами на срок не свыше одного года.
Как сообщает «Даталекс», Владимиру Гаспаряну было выдвинуто обвинение за то, что он воспрепятствовал законной деятельности журналиста и съемочной группы радио «Свобода» и принудил к отказу от распространения информации.