Ավելի քան 50 տարի անց ԱՄՆ դատական կարգադրիչների ծառայությունը հայտնաբերել է մի տղամարդու, որը համարվում է Ամերիկայի ամենափնտրվող հանցագործներից մեկը, ասվում է գործակալության պաշտոնական կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ:
«ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալության փոխանցմամբ, Թեոդոր Կոնրադը 1969 թվականին աշխատել է բանկում և գողացել 215,000 դոլար (այժմ՝ 1,6 միլիոն դոլար), ուրբաթ երեկոյան նա դուրս է եկել թղթե տոպրակով, որի մեջ եղել է փող: Գողության մասին հայտնի է դարձել ընդամենը մի քանի օր անց։
Երեք ամիս անց հանցագործը գրեթե բացահայտվել է այն բանից հետո, երբ նա խոսել է ամուսնական զույգի հետ Հավայան հյուրանոցներից մեկից, իսկ նրանք ճանաչել են հանցագործի տեղանքը հեռուստատեսային ռեպորտաժից: Այնուամենայնիվ, Կոնրադին հաջողվել է թաքնվել ավելի քան 50 տարի։
1970 թվականից Կոնրադը հաստատվել է Բոստոնի արվարձաններում՝ Թոմաս Ռենդալ անունով։ Հանցագործի հետքերը հնարավոր է եղել գտնել փաստաթղթերի ստուգման շնորհիվ։

One of America's most-wanted fugitives - who walked out of a bank with a paper bag stuffed with $215,000 - has been identified after 52 years, Sky News reports.
Theodore John Conrad was a 20-year-old bank teller at Society National Bank in Cleveland when he plundered the vault, walked out with the cash and vanished.
It wasn't until he failed to report for work on the Monday that the theft - worth $1.7m in today's money - was uncovered. The delay gave him a two-day head start on law enforcement.
That was in 1969 and his whereabouts have been a mystery until now - despite numerous investigators trying to track him down and appeals on TV shows such as America's Most Wanted and Unsolved Mysteries.
But the US Marshals Service finally cracked the cold case this week.
It revealed in a statement that Conrad had been living under the name of Thomas Randele in Lynnfield, Massachusetts, since 1970.
They said he'd lived an "unassuming life" in the Boston suburb for years but died from lung cancer in May, aged 71.