Տոյվո Կլաարը մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև աճող լարվածությամբ
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը մտահոգություն է հայտնել անցած շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև գրանցված լարվածության աճով:
«Մտահոգված եմ այս շաբաթ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության աճով: Կարևոր է չեզոքացնել, վերացնել պատճառներին և ներգրավվել համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքներում»,- իր թվիթերյան էջում գրել է Տոյվո Կլաարը:
Հիշեցնենք, որ  նոյեմբերի 14-ին ադրեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները փորձել էին դիրքային առաջխաղացում ապահովել հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ։ Սկսվել էր ինտենսիվ փոխհրաձգություն։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հայտնել էին՝ հայ դիրքապահները կանխել էին հակառակորդի փորձերը՝ դիրքավորվել այդ տարածքում։

EU’s Special Representative for South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar has expressed concerns over the increase of tensions between Armenia and Azerbaijan.
“Concerned about increase of tensions between Armenia and Azerbaijan this week. Important to defuse, address causes, and engage in work towards comprehensive settlement,” he said in a tweet on Sunday.
Azerbaijani forces tried to secure a positional advance in the eastern section of the Armenian-Azerbaijani border on Sunday afternoon, the Defense Ministry reported.