Ադրբեջանը բացահայտ ահաբեկչական հարձակում է սկսել ՀՀ-ի նկատմամբ. ՄԻՊ
«Ադրբեջանական զինված ուժերը բացահայտ ահաբեկչական հարձակում են սկսել ՀՀ նկատմամբ, այդ թվում՝ Սյունիքի մարզի որոշ քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ: Նրանց արարքներն ի սկզբանե հանցավոր են, կազմում են ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության մասը»,- նշված է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանական զինված ուժերը պատերազմից հետո ներխուժել են և անօրինական տեղակայվել ՀՀ բնակավայրերի հարևանությամբ ու ինքնիշխան տարածքում: Այդ ժամանակից սկսած տարբեր ժամանակաշրջաններում զբաղված են պարբերական հանցագործություններով, այդ թվում՝ ահաբեկչական արարքներով. կրակում են բնակավայրերի ուղղությամբ, իրական վտանգ են քաղաքացիական բնակիչների կյանքի և առողջության համար, հրդեհում են արոտավայրեր ու խոտհարքեր, նրանց արարքների պատճառով սահմանափակվել է մարդկանց ազատ տեղաշարժը և այլն։
ՀՀ զինծառայողները պաշտպանում են ՀՀ բնակչության կյանքն ու առողջությունը ադրբեջանական հանցավոր արարքներից:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է հրատապ ուսումնասիրություններ՝ կապված նոյեմբերի 14-ից ադրբեջանական ահաբեկչական բնույթի արարքների հետ:
Որոշ տվյալներով հաղորդվում է ՀՀ 6 զինծառայողներ գերեվարելու մասին. սա բացահայտ անօրինական արարք է, քան որ ադրբեջանական զինծառայողների տեղակայումներն ու արարքներն են ի սկզբանե առանց իրավական հիմքերի են (unlawful):
Ադրբեջանական իշխանությունները կրում են ողջ պատասխանատվությունը իրենց ի սկզբանե անօրինական, ահաբեկչական արարքներով ՀՀ զինծառայողների կյանքի ու առողջության ցանկացած վնասի համար:
Իրավիճակի մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը հաղորդումներ է ուղարկում միջազգային հանրությանը»,- ասված է Ա. Թաթոյանի հայտարարությունում:

Омбудсмен Армении: ВС Азербайджана начали открытое террористическое нападение на Республику Армения
«Азербайджанские вооруженные силы начали открытое террористическое нападение на Республику Армения, в том числе возле некоторых населенных пунктов Сюникской области. Их действия изначально преступны, являются частью азербайджанской политики геноцида.
После войны азербайджанские вооруженные силы вторглись и незаконно находятся в окрестностях армянских населенных пунктов и на суверенной территории РА. С тех пор они продолжительно совершают периодические преступления, включая террористические действия: они стреляют в направлении населенных пунктов, представляют реальную опасность для жизни и здоровья мирных жителей, поджигают пастбища, из-за их действий ограничилось свободное передвижение людей и так далее.
Военнослужащие Республики Армения защищают жизнь и здоровье населения Армении от азербайджанских преступных действий.
Защитник прав человека Республики Армения инициировал экстренное рассмотрение и изучение азербайджанских действий террористического характера, которые были начаты с 14 ноября.
По некоторым данным, сообщается о том, что 6 военнослужащих Республики Армения были взяты в плен: это явно незаконный акт, поскольку размещения и действия азербайджанских военнослужащих изначально не имеют правовых оснований (unlawful).
Азербайджанские власти несут полную ответственность за любой ущерб, который в результате их изначально незаконных террористических действий может быть причинен жизни и здоровью военнослужащих Республики Армения.