Ադրբեջանի ահաբեկչական հարձակումներով լրջորեն վտանգվել է մի շարք բնակավայրերի բնակչության կյանքը և առողջությունը. ՄԻՊ
19:39 16/11/2021
Ադրբեջանական զինված ուժերի նոյեմբերի 14-ից հանցավոր արարքներով ու ներխուժումներով, իսկ նոյեմբերի 16-ից նաև ահաբեկչական բնույթի զինված հարձակումներով լրջորեն վտանգվել է ՀՀ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի մի շարք բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչության կյանքը և առողջությունը: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Ըստ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի տվյալների՝ Սիսիան համայնքի Իշխանասար, Նորավան և Աղիտու գյուղերում, ինչպես նաև Սիսիան քաղաքի մի մասի բնակիչների համար լսելի են եղել ադրբեջանական հրետակոծության և արկերի պայթյունի ձայներ:
Նորավանում նաև լսելի են տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակոցների ձայներ. այստեղ կրակոցների ձայներն այսօր լսելի են եղել ժամը մոտ 13-ից սկսած և դեռ ժամը 16:30-ի դրությամբ եղել են լսելի:
Սյունիքի մարզ 2021թ. մայիսին ադրբեջանական հանցավոր ներխուժումների արդյունքում նշված բնակավայրերի բնակիչները զրկվել են իրենց պատկանող հողատարածքներն օգտագործելու հնարավորությունից, քանի որ ադրբեջանական զինված ուժերը առանց որևէ իրավական հիմքի ֆիզիկապես գտնվում են հենց այդ հողատարածքներում:
Օրինակ՝ Նորավանի դեպքում մարդիկ զրկվել են 200-400 հա արոտավայրերից ու խոտհարքներից: Աղիտուի դեպքում մարդիկ զրկվել են շուրջ 800 հա հողատարածքից, որից մոտ 200 հա խոտհարք և մոտ 600 հա արոտավայր:
ՀՀ զինծառայողներն անմիջականորեն պաշտպանում են քաղաքացիական բնակչության կյանքն ու առողջությունը, իսկ ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունները պետք է գնահատել այդ երկրի իշխանությունների ցեղասպան քաղաքականության համատեքստում:

Татоян: Террористическими атаками ВС Азербайджана под серьезную угрозу поставлены жизнь и здоровье гражданского населения Армении
20:24 16/11/2021
С 14 ноября в результате преступных деяний и вторжений, а с 16 ноября – вооруженных террористических атак ВС Азербайджана под серьезную угрозу поставлены жизнь и здоровье гражданского населения ряда населенных пунктов общины Сисиан Сюникской области Армении. Об этом на своей странице в Facebook 16 ноября написал омбудсмен Армении Арман Татоян.
По его словам, сегодня в селах Ишханасар, Нораван и Агиту, а также в некоторых частях города Сисиан были слышны звуки азербайджанского артобстрела, разрыва снарядов.
«В Нораване были слышны также звуки выстрелов из стрелкового оружия различного калибра – с 13:00 вплоть до 16:30.
В результате преступного вторжения азербайджанцев в Сюникскую область в мае 2021 года жители указанных населенных пунктов лишились возможности использовать свои земли, так как азербайджанские военнослужащие без каких-либо законных оснований физически находятся именно на этих земельных участках.
В случае с Нораваном, например, люди потеряли 200-400 га пастбищ и лугов, а в случае с Агиту – около 800 га земли.
Военнослужащие Республики Армения непосредственно защищают жизнь и здоровье гражданского населения Армении, а действия вооруженных сил Азербайджана нужно оценивать в контексте политики геноцида властей Азербайджана», – написал также Татоян.