Ըստ էության, Երևան-Գորիս մայրուղին գտնվում է ադրբեջանցիների վերահսկողության ներքո. Սեյրան Օհանյան
«2020 թվականին պատերազմում կրած պարտությունից հետո սահմանային լարվածությունը, հատկապես Գեղարքունիքի և Սյունիքի հատվածներում, շարունակվում է»,- ասուլիսում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը:
Նա ընդգծեց՝ այս ամենն առաջին հերթին հետևանք է նրա, որ Հայաստանի իշխանությունները պարտվելուց հետո համակերպվել են պարտվողական քաղաքականության հետ, և Ադրբեջանն ու թուրք-ադրբեջանական տանդեմը, ըստ էության թուրքերը, հայտնվել են ՀՀ սահմաններում:
«Հակառակորդը շարունակում է ճնշումները  պարտված  իշխանությունների վրա, որովհետև միջազգային փորձն է ցույց տալիս, որ իրականում պարտված  իշխանությունները միշտ գտնվում են թե հակառակորդի, թե միջազգային հարթակում թելադրանքի, պարտադրանքի ներքո»,- ասաց Ս. Օհանյանը:
Ըստ նրա, խոսելով խաղաղության մասին՝ հակառակորդը Հայաստանի իշխանություններին գցել է խաղաղության խաբկանքի մեջ, որովհետև նրա գործողությունները, առաջին հերթին  հռետորաբանությունը, հայատյացությունը շարունակվում են և նաև  կոնկրետ գործողություններով, քայլերով, օրըստօրե փորձում են էլ ավելի ճնշել, էլ ավելի խորությամբ հայտնվել ՀՀ սահմաններում:
«Ըստ էության, այսօր Երևան-Գորիս մայրուղին գտնվում է ադրբեջանցիների կողմից վերահսկողության ներքո: Հիմնական նպատակը, կարծում եմ, ակնհայտ է. ճանապարհների, ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման խնդիրը թուրք-ադրբեջանական տանդեմի համար մնում է «Զանգեզուրի  միջանցք» գաղափարն առաջ տանելու համար:
Ճանապարհների ապաշրջափակումը բերելու է Հայաստանի և Արցախի ավելի խորը շրջափակման, տնտեսական ճնշման, ժողովրդագրական  պատկերի փոփոխության»,- ասաց ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի իշխանությունները որևէ հետևություն չեն կատարում ստեղծված իրականության մեջ:
«Կարելի է ասել, որ Հայաստանի իշխանությունները, ինչպես անգրագետ կերպով պատերազմը չկարողացան ղեկավարել, ամուր թիկունք ստեղծել բանակին, մոբիլիզացնել ամբողջ ներուժը, այդ ամենի շարունակությունը եղավ այն, որ մեր զորքերը հետ քաշվեցին Սյունիքի և Գեղարքունիքի հատվածում: Դա է պատճառը, որ հակառակորդն այսօր այդ ուղղությամբ շարունակում է ճնշումները»,- ասաց Ս. Օհանյանը:
Ըստ նրա, եթե այս իշխանություններին թվում է՝ վերջնական խաղաղություն ստորագրելուց հետո ադրբեջանցիների սադրանքները չեն շարունակվելու, հերթական խաբկանքն է ՀՀ իշխանությունների համար:
«Այս պայմաններում Հայաստանի իշխանությունները չեն կարևորում երկրի առջև դրված գերակա խնդիրները հատկապես անվտանգության առումով:
Եվ այսօր Ազգային ժողովում քննարկել տարբեր ոլորտներին վերաբերող տարբեր հարցեր, բայց չքննարկել անվտանգության խնդիրները, գտնում եմ, հանցագործության նման մի բան է»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավարի խոսքով, գտնում են՝ այսօր այն իրավիճակը չէ, որ ԱԺ-ում պետք է քննարկել տարբեր հարցեր,  և ի նշան բողոքի որոշել են չմասնակցել ԱԺ հերթական նիստերին:

По существу, магистраль Ереван-Горис находится под контролем азербайджанцев – Сейран Оганян
«После поражения в войне 2020 года напряженность на границе, особенно на участках Гегаркуника и Сюника, продолжается»,- в ходе пресс-конференции заявил глава парламентской фракции «Армения» Сейран Оганян.
Он подчеркнул, что следствием всего этого, в первую очередь, является то, что власти Армении смирились с пораженческой политикой после войны, и Азербайджан и турецко-азербайджанский тандем, по существу, оказались на границах Армении.
Противник продолжает давление на проигравшие власти, потому что международный опыт показывает, что в действительности проигравшая власть всегда остается под давлением и противника, и международной платформы»,- сказал Оганян.
По его словам, слова противника о мире являются иллюзией, потому что его действия, в первую очередь, риторика, армянофобия продолжаются и конкретными действиями, шагами, они с каждым днем пытаются усилить давление, еще больше продвинуться на территории Армении.
«По существу, на сегодняшний день магистраль Ереван-Горис находится под контролем азербайджанцев. Главная цель, думаю, ясна: вопрос разблокировки транспортных путей и инфраструктур остается для продвижения турецко-азербайджанской идеи «Зангезурского коридора».
Разблокировка дорог приведет к еще более глубокой блокаде, экономического давления, изменения демографической картины Армении и Арцаха»,- отметил Оганян.
Он подчеркнул, что власти Армении не делают никаких выводов из сложившейся реальности.
«Можно сказать, что власти Армении не смогли грамотно вести войну, стать прочным тылом для армии, мобилизовать весь потенциал, и продолжением всего этого стало отступление наших войск в Сюнике и Гегаркунике. Вот причина, по которой противник сегодня в этом направлении усиливает давление»,- сказал С. Оганян.
По его словам, если этим властям кажется, что после подписания мира провокации азербайджанцев закончатся, то это очередная иллюзия для властей РА.
Глава фракции «Армения» отметил, что сегодня не та сутуация, когда в НС должны рассматриваться разные вопросы, и в знак протеста они решили не участвовать в очередных заседаниях НС.