«Արևորդի» 10-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը շարունակում է առաքելությունը
Բնապահպանական խնդիրները վեր հանելու և դրանց դեմ պայքարի մեթոդները տարբեր են, նպատակը մեկն է և կարևոր: Բնության հետ հաշտ ապրելը բխում է մարդկության շահերից և անհրաժեշտ է ապագա սերունդների համար: Տևական ժամանակ՝ 2007 թվականից, այս մոտեցումը ռազմավարություն դարձրած գործընկերները՝ «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնն ու Վիվա-ՄՏՍ-ը, ընտրել են մշակույթի միջոցով այդ ամենը բարձրաձայնելու և իրագործելու մոտեցումը:
Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից մանրամասնում են, որ իր տեսակով ամբողջ տարածաշրջանում միակը համարվող փառատոնի մեկնարկն ազդարարվել է տարիներ առաջ՝ կենդանիների դիմակահանդես-շքերթով: Իսկ օրացույցի մեջ ամրագրվող յուրաքանչյուր փառատոնի ավարտը միշտ եղել է խորհրդանշական, քանի որ երիտասարադության շրջանում բնապահպանական մտածողութան ձևավորումն ու էկոկրթությունը շարունակական գործընթաց են:
Հերթական, սակայն արդեն հոբելյանական՝ 10-րդ փառատոնը, համավարակի պատճառով առցանց է: Կազմակերպչական մեթոդները փոխվել են, սակայն սկզբունքները՝ պահպանվել. կա համոզմունք, որ հետևողական էկոկրթությունն ու համակարգված աշխատանքը երկարաժամկետ ազդեցություն են ունենալու: Եվ որ խնդիրները հաղթահարելի են, երբ կա դրանք ճանաչելու և կանխելու ցանկություն:
Տասներորդ փառատոնի շրջանակում ընտրվել է բնապահպանական 30 ֆիլմ: Հայերեն ենթագրերով ֆիլմերն ընտրվել են աշխարհի տարբեր երկրներից և sunchild.am կայքում հասանելի են շուրջօրյա դիտման համար՝ առցանց տարբերակով: Դրանք անդրադառնում են բնապահպանական կարևոր խնդիրների և հանրության տարբեր հատվածների իրազեկում բնության պահպանության՝ գնալով ահագնացող հրամայականի մասին:
«Բնությունը ինքնակարգավորող մեխանիզմներ ունի: Սակայն  չի կարելի դա չարաշահել: Անընդհատ սպառելու մոտեցումը և մարդու կողմից անհարկի միջամտությունը կարող են անդառնալի հետևանքներ թողնել: Անփութության հետևանքով առաջացած հրդեհները կարող են հաշված րոպեների ընթացքում վերացնել հսկայական հեկտարների վրա աճած անտառը: Դա և՛ ծառերի, և՛ թթվածնի կորուստ է՝ լի էկոհամակարգի հնարավոր խախտումներով: Տարիներ առաջ, երբ աջակցեցինք բնապահպանական էկո-ակումբների և կրթական կենտրոնների ստեղծմանը, նպատակ կար բնապահպանական մտածողություն զարգացնել պատանիների շրջանում: Կարծում եմ՝ մեզ ինչ-որ չափով դա հաջողվել է: Էկոկրթական արշավը պետք է շարունակել նաև նոր եկող սերունդների համար: Փառատոնի առցանց, բայց կարևոր աշխատանքներին հաջողություն եմ մաղթում»,- տեսազանգով ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հերթական փառատոնի շրջանակում կազմակերպիչները փորձել են հասարակության ուշադրությունը բևեռել վայրի բնության և բնապահպանությանն առնչվող հարցերի վրա և բարձրացնել մարդկանց բնապահպանական գիտելիքների մակարդակը: Թիրախային խմբերում ներառվել են տարբեր շերտեր՝ պատանիներից մինչև գործարար հանրություն:
«Արվեստն ու բնությունը միաձուլելու գաղափարը երիտասարդ սերնդին ներարկելով` մենք արդեն հանրությանը տվել ենք մի քանի սերունդ, ովքեր իսկապես սիրում են մոլորակը և աջակցում են այն բնությանը, որով շրջապատված են: Կարծում եմ, որ «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնը երկարաժամկետ կլինի և կհանգեցնի ցանկալի փոփոխության, որն անհրաժեշտ է մեզ բոլորիս»,-ասել է փառատոնի հիմնադիր և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը:
«Արևորդի» 10-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնն ունի  ֆիլմերի 4 անվանակարգ՝
- Լավագույն ֆիլմ անտառային հրդեհների մասին
- Լավագույն ֆիլմ վայրի բնության պահպանության մասին
- Լավագույն ֆիլմ բնապահպանական խնդիրների մասին
- լավագույն կրթական ֆիլմ։
Կլիմայի և կենսաբազմազանության արտակարգ իրավիճակների հետ բախվելով՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան 2021-2030թթ․ հայտարարել է էկոհամակարգի վերականգման տասնամյակ։   «Արևորդի» 10-րդ փառատոնի պաշտոնական մեկնարկի թեման լինելու է փխրուն էկոհամակարգերի վերականգնումը։

Viva-MTS: The SunChild 10th International Environmental Festival continues to pursue its mission
The SunChild 10th International Environmental Festival continues to pursue its mission: Reconcile with nature for the future of humanity. Viva-MTS reports that while the methods of raising environmental issues and combating them are different, the aim is the same and vital. Living in harmony with nature is in the interests of humanity, it is necessary for future generations. Since 2007, the SunChild International Environmental Festival and Viva-MTS, have chosen the approach of raising awareness on environmental issues through culture.
The launch of the festival, which is the only one of its kind in the whole region, was announced years ago with an animal masquerade parade. And the end of each festival has always been symbolic, as the formation of environmental thinking and eco-education among the youth is an ongoing process.
The current 10th SunChild festival is organized online due to the global pandemic. Organizational methods have changed, but the principles have been preserved. There is a belief that ecological education and systematic work will have a long-term impact. And that problems can be overcome if there is a desire to recognize and prevent them.
30 environmental films were chosen to be screened within the 10th SunChild International Environmental Festival: most of the films have Armenian subtitles. The films are gathered from all over the world and will be available from14 to 18 of November on the website sunchild.am. They address important environmental issues, raising awareness of nature conservation among different groups of society.
“Nature has self-regulatory mechanisms. But it should not be abused. The constant consumption approach and unnecessary human intervention can have irreversible consequences․ Careless fires can wipe out huge acres of forest in a matter of minutes. It is a loss of both trees and oxygen, full of possible disturbances in the ecosystem. Years ago, when we started to support the creation of environmental eco-clubs and educational centers, the goal was to develop environmental thinking among youth. I think we have succeeded to some extent. The eco-education campaign must be continued for the  coming generations as well. I wish this festival will have great success,”- mentioned the General Manager of Viva-MTS via video call.
Within the framework of the festival, the organizers tried to draw public attention to wildlife, ecology, and raise the level of environmental  awareness of people. The target groups included different strata, from teenagers to the business community.
“Out future has to be green! By infusing the idea of merging art and nature to the young generation, we have already given the public a few generations who truly love the planet and support the nature they are surrounded by. I believe, that the SunChild International Environmental Festival will have a long run and will result in a wishful change we all need! Only with a decent environmental education and awareness, we make our conservation work successful,”- The Founder of the SunChild IEF and Director of the FPWC, Ruben Khachatryan said in his speech.
The SunChild 10th International Environmental festival has 4 film nominations:
- The Best Wildfire Prevention Film
- The Best Wildlife Preservation Film
- The Best Environmental Film
- The Bes Educational Film
*Facing biodiversity loss and growing climate change caused emergencies, UN General Assembly proclaimed 2021-2030 - a decade of ecosystem restoration. The topic of the official launch of the 10th SunChild festival will be the restoration of the fragile ecosystems.