Պետք է որոշել Ադրբեջանի բնութագրերը և համապատասխան ճնշում գործադրել նրա վրա. Կոնստանտին Զատուլին
Արցախյան պատերազմից հետո Ադրբեջանը բազմիցս խախտել է Հայաստանի հետ սահմանի ստատուս քվոն՝ օգտվելով այն հանգամանքից, որ պետությունների միջև սահմանը դեռ չի գծվել: Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով կոմիտեի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինի խոսքերը մեջբերել է «Մասկովսկի կոմսոմոլեց»-ը:
Նրա խոսքերով, դա արվում է, որպեսզի Երևանին դրդեն ստորագրել սահմանային պայմանագիր և դրանով ամբողջությամբ փակեն Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի թեման։
«Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը ակնհայտորեն չի բխում Ռուսաստանի շահերից, բայց միևնույն ժամանակ Ռուսաստանը պահպանում է հույսն ու համբերությունը։ Մոսկվան չի հրաժարվում Բաքվին նման քայլերից դիվանագիտական միջոցներով հետ պահելու իր փորձերից։ Ցավոք, մինչ այժմ ոչինչ չի ստացվել, կրակոցները շարունակվում են, մարդիկ են զոհվում։ Եթե այսպես շարունակվի, ապա 1997թ-ի պայմանագրի գործարկման տհաճ նախադրյալ կծագի, ինչին Ռուսաստանը ամենևին էլ չի ձգտում։ Սակայն Ռուսաստանի համար մի կարևոր հարց է առաջանում, որ եթե նա ռազմաքաղաքական դաշինքի մեջ է Հայաստանի հետ, ապա դա նշանակում է՝ Մոսկվան պետք է կատարի իր պարտավորությունները»,- ասել է նա։
Զատուլինի խոսքով՝ Մոսկվայում պաշտպանություն գտնելու Երևանի ցանկությունը լիովին հասկանալի է։ Հասկանալի է նաև Մոսկվայի ցանկությունը՝ պահպանել միջնորդի կարգավիճակը։ Բայց վաղ թե ուշ գալու է ճշմարտության պահը, երբ անհրաժեշտ է կողմնորոշվել։ Մասնավորապես, անհրաժեշտ է որոշել Ադրբեջանի բնութագրերը և համապատասխան ճնշում գործադրել նրա վրա։ Առայժմ ես պատրաստ չեմ ասել՝ Ռուսաստանը սահմանային միջադեպը կդիտարկի՞ որպես casus belli, թե՞ կորոշի, որ ամեն ինչ կարելի է կարգավորել խաղաղ ճանապարհով։ Կարծում եմ՝ նա կձգտի վերջին տարբերակին»։

Затулин: Нужно определить характеристики Азербайджана и оказать на него соответствующее давление
После карабахской войны Азербайджан неоднократно нарушал статус-кво на границе с Арменией, пользуясь тем, что граница между государствами не была проведена, заявил  первый заместитель Комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин. Его слова приводит МК
По его словам, это делается для того, чтобы склонить Ереван к подписанию договора о границе и тем самым полностью закрыть тему статуса Нагорного Карабаха.
«Силовые действия Азербайджана явно не в интересах России, но Россия при этом сохраняет надежду и терпение. Москва не оставляет попыток дипломатическим путем отбить желание у Баку заниматься такими вещами. К сожалению, пока ничего не выходит, перестрелки продолжаются, гибнут люди. Если так будет и дальше, возникает неприятная перспектива задействования Договора 1997 года, к чему Россия совсем не стремится. Однако возникает важный вопрос для России… Если она состоит в военно-политическом союзе с Арменией, то это означает, что Москва должна выполнять свои обязательства» - считает он.
По словам Затулина, «желание Еревана найти защиту со стороны Москвы совершенно понятно. Желание Москвы сохранить за собой статус посредника тоже понятно. Но рано или поздно наступает момент истины, когда надо определяться. В частности, нужно определить характеристики Азербайджана и оказать на него соответствующее давление. Пока я не готов сказать, будет ли Россия рассматривать приграничный инцидент в качестве casus belli или решит, что все можно уладить мирным путем. Думаю, что она будет стремиться к последнему варианту».