Իրանի ԱԳՆ խոսնակը հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունը «վտանգավոր» է որակել տարածաշրջանում խաղաղության համար
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Սաիդ Ղաթիբզադեն մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին պատերազմի նոր սրման կապակցությամբ և կոչ արել երկու երկրներին զսպվածություն ցուցաբերել: Parstoday.com-ի հաղորդմամբ, հայտնում է mehrnews.com-ը։
ԱԳՆ խոսնակն ընդգծել է երկու երկրների կողմից միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները հարգելու անհրաժեշտությունը և կոչ է արել նրանց լուծել իրենց տարաձայնությունները երկխոսության և խաղաղ ճանապարհով։
Ղաթիբզադեն ներկա լարվածությունը «վտանգավոր» է որակել տարածաշրջանում խաղաղության և առաջընթացի հասնելու աստիճանական գործընթացի համար և ասել.«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, ինչպես նախկինում, պատրաստ է աջակցել կողմերին վեճերը լուծելու և տարածաշրջանում կայունություն ու անվտանգություն հաստատելու համար»։

В МИД Ирана назвали эскалацию на границе между Арменией и Азербайджаном опасной для мира в регионе
Пресс-секретарь министерства иностранных дел ИРИ Саид Хатибзаде выразил обеспокоенность новой эскалацией на границе между Арменией и Азербайджаном и призвал обе страны проявить сдержанность, сообщает Mehr.
Саид Хатибзаде подчеркнул, что Еревану и Баку  необходимо уважать международно признанные границы, и призвал их разрешить свои разногласия путем диалога и мирными средствами.
Хатибзаде назвал нынешнюю напряженность «опасной» для постепенного процесса достижения мира и прогресса в регионе.
«Исламская Республика Иран, как и в прошлом, готова помочь сторонам в разрешении споров и установлении стабильности и безопасности в регионе», – отметил он.