Պեսկով. Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ գագաթնաժողովը որոշակի փուլում անհրաժեշտ կլինի
Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ գագաթնաժողովը ինչ-որ փուլում անհրաժեշտ կլինի, սակայն դրա համար պետք է բոլոր կողմերի համաձայնությունը: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ չորեքշաբթի լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Իհարկե, ինչ-որ փուլում նման շփումները անհրաժեշտ կլինեն, բայց որպեսզի դրանք հնարավոր լինեն, դրա համար անհրաժեշտ է երեք կողմերի համաձայնությունն ու պատրաստակամությունը»,-ասել է Պեսկովը։
Նա անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին երեկ տեղի ունեցած մարտերի վերաբերյալ Կրեմլի արձագանքին։
«Երեկ սահմանին ռազմական գործողությունների վերսկսումը լուրջ մտահոգության առիթ դարձավ, սակայն ռուսական կողմի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ հակամարտող կողմերին զսպվածության կոչ անել։ Ռուսական կողմը կշարունակի դա անել։
Հուսով ենք, որ իրավիճակը կայունացնելու միակ ճանապարհը եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումն է։ Մենք կարծում ենք, որ բոլոր երկրներն առաջին հերթին պետք է կատարեն իրենց պարտավորությունները, սա երաշխիք կլինի, որ նման միջադեպերը չվերսկսվեն»,- Պեսկովին մեջբերել է Pool N3 Telegram ալիքը։

Песков: саммит России, Армении и Азербайджана будет необходим на определенном этапе
Трехсторонний саммит России, Армении и Азербайджана на каком-то этапе будет необходим, но для этого необходимо согласие всех сторон, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков во время общения с журналистами в среду. Его слова приводит РИА Новости
"Безусловно, на каком-то этапе такие контакты будут необходимы, но для того, чтобы они были возможными, необходимо согласие и готовность трех сторон на это", - сказал Песков.
Песков коснулся и реакции Кремля на вчерашние бои на границе Армении и Азербайджана.
«Возобновление боевых действий на границе вчера стало поводом для серьезного беспокойства, но благодаря посредническим усилиям российской стороны удалось призвать конфликтующие стороны к сдержанности. Российская сторона и дальше будет это делать.
Рассчитываем, что единственный путь по стабилизации ситуации – это выполнение трехсторонних договоренностей. Мы считаем, что все страны должны в первую очередь соблюдать взятые обязательства, это будет залогом не возобновления подобных инцидентов», – цитирует Пескова Telegram-канал Пул N3.