Չավուշօղլուն սպառնում է Հայաստանին.«Եթե շարունակի նույն կերպ, ապա նորից կորուստներ կունենա»
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Բահրեյնի արտգործնախարարի Աբդուլլաթիֆ բին Ռաշիդ ալ-Զայան հետ հանդիպումից հետո մասնակցել է համատեղ մամուլի ասուլիսի։ Այդ ընթացքում Չավուշօղլուն պատասխանել է ադրբեջանցի լրագրողի՝ «Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային լարվածության» մասին հարցին:
Թուրքիայի արտգործնախարարը փորձել է Անկարային ու Բաքվին ներկայացնել որպես տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության կողմնակիցներ։ Թուրքերին ու ադրբեջանցիներին հագցնելով խաղաղասիրության կեղծ պատմուճան՝ Չավուշօղլուն Հայաստանին մեղադրել է Արդբեջանի սահմանների նկատմամբ սադրանքների դիմելու մեջ:
Հայկական կողմի պաշտպանական գործողությունները սադրանք որակած Չավուշօղլուն այնուհետև սպառնացել է, որ եթե Հայաստանը շարունակի նույն կերպ, ապա նորից կորուստներ կունենա։
Ըստ Չավուշօղլուի պնդումների՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը տարածաշրջանում հարաբերությունների կարգավորման դիրքերից են հանդես գալիս, իսկ Հայաստանը իբր հակառակ դիրքորոշումն է որդեգրել:
Նա վերահաստատել է Թուրքիայի աջակցությունն Ադրբեջանին՝ շեշտելով, որ ինչպես «ադրբեջանցի եղբայրները»երբեք թուրքերին միայնակ չեն թողել, այնպես էլ Թուրքիան Ադրբեջանին երբեք միայնակ չի թողնի:

Чавушоглу угрожает Армении: «Если будет продолжать в том же духе, то у нее снова будут потери»
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу после встречи с министром ИД Бахрейна Абдуллатифом Рашид ал-Заявном принял участие в совместной пресс-конференции, в числе прочих вопросов ответив также на вопрос азербайджанского журналиста о «пограничной напряженности Армения-Азербайджан».
Турецкий министр попытался представить Анкару и Баку как сторонников регионального мира и стабильности, в то же время обвинив Армению в провокациях на границе Азербайджана.
Затем Чавушоглу пригрозил, что если Армения будет продолжать в том же духе, то у нее снова будут потери.
По словам главы внешнеполитического ведомства Турции, Турция и Азербайджан выступают с позиций урегулирования отношений в регионе, Армения же якобы придерживается обратной позиции.
Он подтвердил свою поддержку Азербайджану, подчеркнув, что так же, как «азербайджанские братья никогда не бросали турок», так и Турция никогда не оставят Азербайджан без поддержки.