Ռուսական տուրօպերատորների ավելի քան 60%-ը սնանկացման եզրին է
Ռուսաստանի ներքին տուրօպերատորների կեսից ավելին խոստովանել է, որ իրենք սնանկանալու վտանգի տակ են։ Այս մասին հայտնում է «Իզվեստիա» թերթը՝ հղում անելով զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների՝ Ռուսաստանի կառավարությանն ուղարկած նամակին։
«Խոշոր ընկերությունները դժվար թե սնանկանան, քանի որ նրանք այժմ զանգվածաբար փաթեթներ են վաճառում Թուրքիային և Եգիպտոսին: Միջին և փոքր տուրօպերատորները, որոնք մինչ համաճարակը զբոսաշրջիկներ էին ուղարկում Չինաստան, Հարավարևելյան Ասիա, Եվրոպա և այժմ փակ այլ երկրներ, վտանգի տակ են»,- պարզաբանել է Ռուսաստանի ճանապարհորդական արդյունաբերության միության փոխնախագահ Յուրի Բարզիկինը։
Նամակում, ըստ լրատվամիջոցների, ասվում է նաև, որ զբոսաշրջային ոլորտը չի կարողանում գումար վերադարձնել այն զբոսաշրջիկներին, որոնց ճանապարհորդությունները խաթարվել են համաճարակի պատճառով։
Պետությանը ուղղված դիմումում գործարարները խնդրել են երկարացնել տուրիստական ​​գործակալությունների պարտավորությունների արտոնյալ ժամկետը։ Այս պահին այն ուժի մեջ է մինչև այս տարվա վերջ։

Более 60% российских туроператоров оказались на грани банкротства
Более чем половина отечественных туроператоров призналась, что рискует обанкротиться. Об этом сообщила газета "Известия" со ссылкой на письмо, направленное представителями турбизнеса в правительство России.
"Крупным игрокам вряд ли угрожает банкротство, поскольку они сейчас массово продают пакеты в Турцию и Египет. Под угрозой — средние и малые туроператоры, которые до пандемии отправляли туристов в Китай, Юго-Восточную Азию, Европу и другие ныне закрытые страны", — объяснил вице-президент Российского союза туриндустрии Юрий Барзыкин.
В письме, по словам СМИ, также говорится, что турбизнес не в состоянии вернуть деньги туристам, чьи путешествия сорвались из-за пандемии.
В обращении к государству бизнесмены попросили продлить отсрочку по обязательствам турагентств. На данный момент она действует до конца текущего года, уточняется в материале.