Ֆրիդա Կալոյի ինքնադիմանկարը Նյու Յորքում վաճառվել է ռեկորդային գնով
Մեքսիկացի գեղանկարչուհի Ֆրիդա Կալոյի ինքնանկարը, որը ստացել էր «Դիեգոն և ես» անվանումը, մոտ 34,9 մլն դոլարով վաճառվել է Նյու Յորքում կայացած աճուրդում: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, վկայակոչելով Sothebey's աճուրդի տանը:
«Ֆրիդա Կալոյի «Diego y yo» («Դիեգոն և ես») ինքնանկարը վաճառվել է 34,9 մլն դոլարով՝ գերազանցելով գեղանկարչուհու նախորդ ռեկորդը: Այս առեղծվածային գործը Կալոյի վերջին «կիսանդրային» ինքնանկարն է, որն ավարտին է հասցվել վերջինս մահից առաջ 1954 թ-ին»,- ասվում է աճուրդի տան հայտարարության մեջ:
Ինքնանկարում Կալոն ինքն իրեն պատկերել է ճակատին ամուսնու՝ նկարիչ Դիեգո Ռիվերայի դիմանկարով: Ռիվերան, ի դեպ, պատկերված է երեք աչքով:
Ինչպես աճուրդի տնից հայտնում են, նկարը ձեռք է բերվել Էդուարդո Ֆ. Կոնստանինի հավաքածուի կողմից, որը լատինամերիկյան արվեստի թանգարան է հիմնել Բուենոս Այրեսում:

Frida Kahlo self-portrait sells for record $35 million at Sotheby's
A self-portrait by Mexican artist Frida Kahlo featuring her husband, artist Diego Rivera, sold at auction on Tuesday for $34.9 million, the highest price ever paid for a painting by a Latin American artist, Reuters reported.
Completed in 1949, Kahlo's "Diego y yo" (Diego and I) went under the hammer at Sotheby's in New York and sold to an unidentified buyer. The price included $3.9 million in fees, the auction house said.
"This is one of the most important works by Kahlo ever to come to auction and we're thrilled that it should be at Sotheby's," Oliver Barker, Sotheby's auctioneer and senior director, said as he opened the bidding.
The painting shows a teary-eyed Kahlo with her hair loose around her, a portrait of Rivera bearing a third eye embedded above her brow.
Kahlo, who spent long periods bed-ridden after a traffic accident in her youth, created some 200 paintings, sketches and drawings - mainly self-portraits - in which she transformed her misfortune into works of bold colour and emblematic strength.
She attained international fame after her death in 1954, and after the 1970s rose as a feminist icon.