Արմեն Գրիգորյանը՝ Նիկոլայ Պատրուշևին. Ռազմական գործողությունները ընթանում են Հայաստանի սուվերեն տարածքում
Արմեն Գրիգորյանը ԱՊՀ մասնակից պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների 9-րդ հանդիպման ընթացքում հանդիպել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևին:
Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից հայտնում են, որ զրույցի ընթացքում Ա. Գրիգորյանը մանրամասն ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնված ռազմական գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը: Մասնավորապես նշել է, որ ռազմական գործողությունները ընթանում են Հայաստանի սուվերեն տարածքում և ադրբեջանական զորքերը պետք է լքեն Հայաստանի սուվերեն տարածքը:
Նիկոլայ Պատրուշևը հույս է հայտնել, որ հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածությունը շուտ կլիցքաթափվի և որ ռուսական կողմը պատրաստ է Հայաստանին և Ադրբեջանին տրամադրել համապատասխան աջակցություն հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման համար:
Հիշեցնենք, որ երեկ Անվտանգության խորհրդի հրավիրած նիստում հայկական կողմը հայտարարեց սույն թվականի մայիսի 12-ին մեկնարկած ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի շուրջ 41 քառակուսի կիլոմետր ինքնիշխան տարածք: Մարտական գործողություններն իրականացվում են ոչ թե Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, այլ Հայաստանի սուվերեն տարածքում։

Армен Григорян Николаю Патрушеву: Боевые действия ведутся на суверенной территории Армении
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян встретился в среду с секретарем Совбеза Российской Федерации Николаем Патрушевым.
Как сообщает пресс-служба Совбеза Армении, встреча произошла в рамках 9-го заседания секретарей советов безопасности государств-членов СНГ.
Григорян подробно представил ситуацию, сложившуюся в результате инициированных Азербайджаном боевых действий. В частности, он отметил, что боевые действия ведутся на суверенной территории Армении и азербайджанские войска должны покинуть ее.
Патрушев выразил надежду, что напряженность на армяно-азербайджанской границе спадет в ближайшее время и что российская сторона готова оказать соответствующую помощь Армении и Азербайджану в демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы.
Напомним, что накануне в ходе заседание Совета безопасности армянская сторона заявила об оккупации Азербайджаном с 12 мая порядка 41 кв.км суверенной территории Республики Армения. Военные действия ведустя не на границе Армения-Азербайджан, а уже на суверенной территории Армении.