Լեռնային Ղարաբաղի հայերն ունեն ազգերի ինքնորոշման իրավունք. Օթթո Լուխթերհանդթ
«Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի և «Լույս» հիմնադրամի համատեղ կազմակերպած «Սահմանադրական բարեփոխումներ․ արդյո՞ք կա անհրաժեշտություն» խորագրով միջոցառմանը իրավունքի բնագավառում Գերմանիայի հեղինակավոր մասնագետ, դր. պրոֆեսոր Օթթո Լուխթերհանդթն ասաց, որ դեռ 1992 թվականին միջազգային իրավունքի վերաբերյալ կարծիք է հրապարակել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ:
«Նշել եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերն ունեն ազգերի ինքնորշման իրավունք, այդ իսկ պատճառով նրանց ազատագրական պատերազմը, որը 1990-ականների սկզբերին դեռ ընթացքի մեջ էր, միանգամայն լեգիտիմ էր»,- ասաց նա:

Otto Luchterhandt: Armenians in Nagorno-Karabakh have the right to self determination
One of the most prominent specialists in Germany in the field of international and public Law, the Hamburg University Professor Otto Luchterhandt recalled his opinion published about the status of Nagorno Karabakh in 1992. Professor reminded about this at a joint seminar organised by the Konrad-Adenauer-Stiftung and Luys Foundation on constitutional reforms of Armenia.
"I stressed that Armenians of Nagorno Karabakh have the right to self-determination which made their liberation movement in the 1990s quite legitimate," Professor Luchterhandt said.