Օրերս (նոյեմբերի 15-ին) գլխավոր  դատախազությունը վերջապես քրեական գործ հարուցեց ՀՀ սահմանին  ադրբեջանական հարձակման ու ՀՀ տարածք ներթափանցման հետ կապված (նոյեմբերի 14)։ Բայց «Քրեական գործի շրջանակներում, հակառակորդի գործողություններից զատ քննության առարկա է դառնալու նաև նշված մարտական դիրքերին թշնամական ուժերի մոտենալը հնարավոր դառնալու, այդ դիրքերից ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների հեռանալու հանգամանքները»։
Գործում ներառել են ժամկետային զինծառայողներին, բայց չկան հիմնական ինստիտուտները՝ նրանք, ում հիմնական գործառույթն է պահպանել ՀՀ սահմանները ու ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը։
Իմ համեստ պնդմամբ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, որ ներկայացնում է ՀՀ պետական շահերը, պիտի գործ հարուցեր առնվազն ՀՀ ԱԱԾ դեմ, որի գործառույթներից է  հենց վերը թվարկածս։
Թշնամական ադրբեջանական զու-ն  նոյեմբերի 16-ին, ժամը 13։00-ին մոտ, ուրախացած իր՝ 14-ի հաջողությունից, նորից հարձակում կազմակերպեց։
Պատրա՞ստ էր արդյոք ՀՀ զու-ն՝ ոչ։
Դասեր քաղե՞լ էր ՀՀ զու-ն՝ ոչ։
Արդյունքում՝ ադրբեջանական զորքերը նորից խորանում են ՀՀ պետության մեջ, նորից գրավում են դիրքեր, հողեր։ Ավելին՝ գերեվարում են զինծառայողի (պաշտոնապես՝ 12)։ Ավելին՝ անհայտ կորած են (ու՞ր կորան) 24, ու սպանված, ըստ պաշտոնականի՝ 1 զինծառայող։ Թեև՝ փաշինյանական ՀԺ-ն ավելի վաղ շատ ավելի մեծ թիվ էր հայտնել։
Ու հիմա նոր «պաշտպանության» նոր նախարարը հայտնում է, թե՝ նոյեմբերի 17-ին գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովին ընդունել է,  տվյալներ է հաղորդել գերեվարված հայ զինծառայողների վերաբերյալ. «Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել ինտենսիվ աշխատանքները ինչպես գերեվարված զինծառայողների վերադարձի, այնպես էլ մարտի արդյունքում անհայտ կորած զինծառայողների հայտնաբերման ուղղությամբ»:
Ինտենսիվ։
Զավեշտ։
Այս հանդիպումը այն բանից հետո է անմիջապես, երբ Մուրադովը արդեն Բաքվից ինքնաթիռով բերել է «ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում» մահացած զինվորի դին...
Մահացած զինվորին ինչո՞ւ են մինչև Բաքու տարել, հարց չկա՞։
Ես հարցնում եմ՝ ինչու են ՀՀ տարածքում սպանված զինվորի դին տարել Բաքու։
Չի կարող նման բան պատահել։ Այդ ինչքան անօգնական են մնացել հայկական զորախմբերը, որ ադրբեջանական զու-ն հասցրել է ոչ միայն գերիների տեղափոխում իրականացնել, այլև՝ զոհվածի։
Ակնհայտ է՝  ներսից օգնություն չի հասել։
Նոյեմբերի 18-ին  Փաշինյանը ԱԺ ամբիոնից հայտարարում էր, որ գերիների հարցը պիտի քննել՝ ռազմական գործեր հարուցել։ Գիտե՞ր, որ Բաքուն սպանված զինծառայողի է ուղարկում։ Անկասկած։
Ու մենք էլ գիտենք Բաքվի ձեռքը՝ եթե հրապարակվի դատաքնչական եզրակացություն, ես համոզված եմ՝ զինծառայողը մահացել է հենց Բաքվում, ոչ թե՝ ՀՀ-ում ու տարվել Բաքու։
Ու ուզում եմ դիմել. այ զինվորներ ջան
Եթե  կրակելու հրաման չկա. ԿՐԱԿԵՔ երբ թուրք-ադրբեջանցին գալիս է ձեզ վրա։
Մեկ է՝ ինքը ձեզ սպանելու է գալիս։ Կամ՝  գերի տանելու, տանջամահ անելու։
Մեկ է՝ սպանելու է ձեզ ու Հայրենի հողը էլի գրավի։ Մեկ է՝ փաշինյանական իշխանությունները հրաժարվելու են գերիներից՝ ռազմական գործեր են հարուցելու, մեկ է՝ չկրակողը պետական դավաճան է...։

На днях (15 ноября) генеральная прокуратура наконец возбудила уголовное дело по факту азербайджанского наступления на границы РА и вторжения на территорию РА (14 ноября). Но «в рамках уголовного дела, помимо действий противника, предметом расследования станут также обстоятельства того, как стало возможным приближение вражеских сил к указанным боевым позициям и уход оттуда военнослужащих ВС РА».
К делу привлекли военнослужащих-срочников, но нет основных институтов – тех, чьей основной функцией является обеспечение защиты границ РА и территориальной целостности РА.
По моему скромному утверждению, генеральная прокуратура РА, представляющая государственные интересы РА, должна была возбудить дело как минимум против СНБ РА, функциями которой является вышеперечисленное мной.
Вражеские азербайджанские вооруженные силы 16 ноября в районе 13:00, воодушевленные своим успехом 14 ноября, снова начали наступление.
Были ли готовы Вооруженные силы РА? – нет.
Извлекли ли уроки Вооруженные силы РА? – нет.
В результате азербайджанские войска снова углубляются внутрь армянского государства, снова берут позиции, земли. Более того, берут в плен военнослужащих (по официальным данным - 12). Более того, пропали без вести (куда пропали?) 24 военнослужащих, и убит 1 военнослужащий. Хотя пашиняновская газета «Айкакан жаманак» (Армянское время) ранее сообщила о бо՛льших потерях.
И только теперь новый министр «обороны» сообщает, что принял 17 ноября генерал-лейтенанта Рустама Мурадова, сообщил данные о взятых в плен армянских военнослужащих: «Достигнута договоренность продолжать интенсивные работы как по возвращению пленных военнослужащих, так и по обнаружению в ходе боя пропавших без вести военнослужащих».
Интенсивные.
Абсурд.
Эта встреча состоялась сразу после того, как Мурадов уже из Баку спецрейсом доставил тело погибшего «в результате азербайджанской агрессии» военнослужащего…
Почему погибшего солдата довезли до Баку, вопросов не возникает?
Я спрашиваю, зачем тело убитого на территории РА солдата перевезли в Баку?
Не может такого быть. Насколько беспомощными должны быть армянские войска, чтобы азербайджанские вооруженные силы успели осуществить перевозку не только пленных, но и погибшего.
Очевидно: помощи изнутри не поступило.
18 ноября Пашинян с трибуны НС заявил, что вопрос пленных надо расследовать, возбудить военные дела. Он знал, что Баку отправляет тело погибшего военнослужащего? Несомненно.
И мы тоже знаем бакинский почерк: если будет обнародовано судебно-следственное заключение, я уверена, что военнослужащий погиб именно в Баку, а не так, что [погиб] в РА и был перевезен в Баку.
И хочу обратиться: солдаты дорогие,
Если нет приказа стрелять, СТРЕЛЯЙТЕ, когда турок-азербайджанец наступает.
Все равно, он наступает, чтобы вас убить. Или взять в плен, пытать.
Все равно, убьет вас и снова захватит Родные земли. Все равно, пашиняновские власти откажутся от пленных: заведут военные дела, все равно, нестреляющий – госизменник…