Միրզոյանն ու Զասը քննարկել են սահմանագոտում իրավիճակի կայունացման նպատակով ՀԱՊԿ շրջանակում հնարավոր քայլերի դիտարկման հարցը
19:23 18/11/2021
Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Նախարար Միզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հերթական ագրեսիան է ձեռնարկել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։ Նա հավելել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր սադրիչ գործողություններով խաթարում է տարածաշրջանում անվտանգությունն ու կայունությունը և իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ արևելյան սահմանագոտում ստեղծված իրավիճակի կայունացման նպատակով անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ում գործող մեխանիզմների ու գործիքակազմի շրջանակներում հնարավոր քայլերի` սահմանված կարգով դիտարկումը»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Мирзоян и Зась обсудили рассмотрение возможных шагов ОДКБ с целью стабилизации ситуации в восточной приграничной зоне Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 ноября провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем.
Как сообщили в МИД Армении, Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан предпринял очередную агрессию против суверенной территории Армении.
Он добавил, что с момента подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года военно-политическое руководство Азербайджана своими провокационными действиями подрывает безопасность и стабильность в регионе и усилия Армении по деэскалации ситуации.
Собеседники обсудили рассмотрение при необходимости в установленном порядке возможных шагов в рамках механизмов и инструментов ОДКБ с целью стабилизации ситуации в восточной приграничной зоне Республики Армения.