Ակիլբեկ Ժապարով. Հայաստանի և Ղրղզստանի միջև ապրանքաշրջանառության ընդհանուր ծավալը չնչին է
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի նախագահ (վարչապետ) Ակիլբեկ Ժապարովի հետ: Այս մասին հայտնում են կառավարությունից։
Նա Հայաստան է ժամանել՝ նոյեմբերի 18-19-ը Երևանում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:
«Վերջին երկու տարում, համավարակի պայմաններում մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների մակարդակն այդքան էլ ուրախալի չէր, բայց վերջին 6-9 ամսվա տեմպերը վկայում են, որ սկսում ենք վերստին աշխուժացնել դրանք: Սակայն ապրանքաշրջանառության ընդհանուր ծավալը, այսպես ասած, չնչին է»,-ասել է Ակիլբեկ Ժապարովը։
Նա նշել է, որ կցանկանար Փաշիննյանի հետ քննարկել առևտրատնտեսական համագործակցությանը և փոխգործողությանը վերաբերող հարցեր՝ ինչպես տնտեսության մեջ, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ում, «որպեսզի կարողանանք միմյանց աջակցել թե՛դժվարին, և թե՛ լավ ժամանակներում»:

The volume of trade turnover between Armenia, Kyrgyzstan insignificant - Akylbek Japarov
Nikol Pashinyan held a meeting on Thursday with Chairman of the Cabinet of Ministers of Kyrgyzstan Akylbek Japarov. He has arrived in Armenia to take part in the works of the session of the Eurasian Intergovernmental Council underway in Yerevan on November 18-19.
During the opening remarks the Prime Minister of Kyrgyzstan said that in the last two years, in the conditions of the pandemic, the level of trade and economic relations between the two countries did not inspire happiness, but the rates of the last 6-9 months show that those are starting to revive. "However, the volume of trade turnover is, so to speak, insignificant," Japarov said.
He then suggested to discuss the issues of trade and economic cooperation, as well as the partnership in international organizations 'to support each other both in difficult and good times.”