Ակիլբեկ Ժապարով. Հայաստանի և Ղրղզստանի միջև ապրանքաշրջանառության ընդհանուր ծավալը չնչին է
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի նախագահ (վարչապետ) Ակիլբեկ Ժապարովի հետ: Այս մասին հայտնում են կառավարությունից։
Նա Հայաստան է ժամանել՝ նոյեմբերի 18-19-ը Երևանում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:
«Վերջին երկու տարում, համավարակի պայմաններում մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների մակարդակն այդքան էլ ուրախալի չէր, բայց վերջին 6-9 ամսվա տեմպերը վկայում են, որ սկսում ենք վերստին աշխուժացնել դրանք: Սակայն ապրանքաշրջանառության ընդհանուր ծավալը, այսպես ասած, չնչին է»,-ասել է Ակիլբեկ Ժապարովը։
Նա նշել է, որ կցանկանար Փաշիննյանի հետ քննարկել առևտրատնտեսական համագործակցությանը և փոխգործողությանը վերաբերող հարցեր՝ ինչպես տնտեսության մեջ, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ում, «որպեսզի կարողանանք միմյանց աջակցել թե՛դժվարին, և թե՛ լավ ժամանակներում»:

Акылбек Жапаров: Общий объем товарооборота между Киргизией и Арменией, конечно, так сказать, никакой
Никол Пашинян провел встречу с председателем Кабинета министров Кыргызской Республики Акылбеком Жапаровым, сообщают из правительства Армении.
Жапаров прибыл в Ереван для участия в проходящем 18-19 ноября заседании Евразийского межправительственного совета.
Выразив благодарность за прием, премьер-министр Кыргызстана отметил: «Конечно, в последние два года, в условиях пандемии, торгово-экономические отношения между нашими странами не очень радовали нас, но темпы, которые были за последние 6-9 месяцев, показывают, что мы начинаем налаживать взаимоотношения, но общий объем товарооборота, конечно, так сказать, никакой.
Хотелось бы с Вами обсудить вопросы именно торгово-экономического сотрудничества и нашего взаимодействия в рамках обозначенных Вами организаций, как в экономике, так и в ОДКБ, чтобы мы могли поддерживать друг друга как в тяжелые, так и в хорошие времена».