Չավուշօղլուն՝ Մակրոնին․ Լիբիայից թուրքական զորքերի դուրսբերման մասին խոսելը Ֆրանսիայի գործը չէ
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Անկարայում Բահրեյնի իր գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում կոշտ է արձագանքել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությանն առ այն, որ Թուրքիան և Ռուսաստանը պետք է հետ քաշեն իրենց զորքերը Լիբիայից։ Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։
«Մեր պայմանագիրը Լիբիայի օրինական կառավարության հետ է։ Դրա դեմ խոսք ասելը Ֆրանսիայի գործը չէ։ Դա անարգանք է Թուրքիայի և Լիբիայի ինքնիշխանության նկատմամբ»,- ընդգծել է Չավուշօղլուն։
Նա նաև հավելել է, որ չնայած Ֆրանսիան շատ է սիրում այդպիսի բաներ անել՝ Թուրքիայի համար որևէ կարևորություն չունի, թե ինչ են ասում երրորդ երկրները։

Turkish FM assails Macron's call for Libya withdrawal - 'France has no right'
France has no right to comment on Turkey’s military presence in Libya, which is part of Ankara’s deal with the legitimate Libyan government, the Turkish foreign minister said on Wednesday, according to Analdolu report. In a strong rebuke to Emmanuel Macron, Mevlut Cavusoglu said the French president’s recent call for withdrawal of Turkish and Russian troops from Libya was “disrespectful to the sovereignty of Turkey and Libya.”
“We have an agreement with the legitimate government of Libya. France has no right to speak on this matter,” he told reporters. Such matters can only be discussed by the sovereign states that are parties to an agreement, he added.
“France has an old habit of commenting on what others are doing. For Turkey, France or any other country holds no relevance in this matter; we only speak to Libya,” said Cavusoglu.