Փաշինյանի պատասխաններում առերևույթ պետական դավաճանության բազմաթիվ փաստեր կային. Արծվիկ Մինասյան
«Մենք տեր ենք մեր մոտեցմանը՝ երկրի պաշտպանունակության, անվտանգության, մեր ինքնիշխանության և արժանապատվության վերականգնման համար այս իշխանություններն ընդամենը խոչընդոտ ու սպառնալիք են և պետք է հեռանան»,- ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը:
Բանախոսը նկատեց, որ ինչպես ընդդիմությունը կանխատեսում էր՝ քաղաքական մեծամասնությունն այդպես էլ չի գիտակցում իր ստացած մանդատի արժեքը և առաջնային հարցերը ստորադասում է երկրորդայինին և որ ամենավատն է՝ շարունակում է մնալ նույն վիճակում:
«Երկրի անվտանգության կարևորագույն խնդիրներն օրակարգային հարց դարձնելու փոխարեն, նրանք փորձում են ստերով, կեղծիքներով, մանիպուլյացիաներով, իրականությանը չհամապատասխանող գնահատականներով հերթական անգամ հասարակության ուշադրությունը շեղել ստեղծված ծանրագույն վիճակից»,- ասաց Մինասյանը:
Նա հիշեցրեց, որ երկուշաբթի օրն ընդդիմությունն արտահերթ նիստ էր հրավիրել հենց այդ կարևորագույն հարցի օրակարգով և ստացել քաղաքական մեծամասնության կոպտագույն սահմանադրական խախտմամբ մերժումը:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղարը նկատեց, որ ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը ՔՊ պատգամավորների նախապես պատրաստած հարցերին պատասխանելով փորձել է ներկայացնել իշխանության պատրաստած լուծումները:
«Հայտարարությունները, որոնք այդ օրն արեց Նիկոլ Փաշինյանը, համապատասխանում են Քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի հատկանիշներին՝ առերևույթ պետական դավաճանության բազմաթիվ փաստեր հրապարակելով, սկսած նրանից, որ ոչ ավել՝ ոչ պակաս Հայաստանին օկուպանտ է համարել, ավարտված նրանով, որ այդ մարդը փաստացի հայտարարում է, որ ինքը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը ինչպես ուզում, այնպես էլ պտտացնում է և պատրաստ էլ չէ Հայաստանի շահերը պաշտպանել»,- հայտարարեց պատգամավորը:
Արծվիկ Մինասյանը շեշտեց, որ Աժ-ում ելույթի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը Խորհրդային  Ադրբեջանին համարեց որոշ տարածքների իրավատեր, այն դեպում, երբ անգամ Ադրբեջանն իր անկախության հռչակագրով չի ընդունել այդպիսի բան:
«Այդ մարդը սպասարկեց ադրբեջանաթուրքական ցանկությունը և երրորդ ծանրագույն բանը, որ նա արեց ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող գերիների նկատմամբ, որոնք գերեվարվել են ադրբեջանական կողմի ագրեսիայի հատկանիշներով գործողությունների արդյունքում, նրանց անպաշտպան թողնելն էր, ավելին՝ նույնիսկ սպառնաց»,- ասաց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղարը:

Арцвик Минасян: В ответах Пашиняна в НС Армении прозвучало множество фактов госизмены
Мы по-прежнему придерживаемся своего подхода: эти власти являются лишь препятствием и угрозой для восстановления обороноспособности страны, безопасности, нашего суверенитета, достоинства, они должны уйти», – заявил на брифинге в Национальном Собрании 19 ноября  секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян.
Он отметил, что, как и предсказывала оппозиция, политическое большинство по-прежнему не осознает ценности полученного им мандата, главные вопросы подчиняет второстепенным и, что самое худшее, продолжает оставаться в той же ситуации.
«Вместо того, чтобы включить самые важные вопросы безопасности страны в повестку дня, они пытаются в очередной раз с помощью лжи, фальсификаций, манипуляций и не соответствующих действительности оценок отвлечь внимание общественности от создавшейся тяжелейшей ситуации», – указал Минасян.
Он напомнил, что в понедельник оппозиция созвала внеочередное заседание по этому важному вопросу и получила отказ политического большинства, с грубым нарушением Конституции.
Секретарь фракции «Армения» отметил, что на правительственном часе в НС Никол Пашинян, отвечая на заранее подготовленные вопросыдепутатов от партии власти, попытался представить подготовленные властями решения.
«Заявления Никола Пашиняна, сделанные им в Национальном Собрании в этот день, соответствуют признакам статьи 299 Уголовного кодекса Республики Армении – государственная измена. Начиная с обнародования им многочисленных фактов госизмены, того, что он посчитал Армению страной-оккупантом, заканчивая тем, что этот человек, фактически, заявил, что он как хочет, так и вертит территориальной целостностью Армении, он не готов защищать интересы нашей страны», – заявил депутат.
По его словам, признавая права Советского Азербайджана на некоторые территории, Пашинян, по сути, признался в том, что обслуживает азербайджано-турецкие интересы.
«И третье, что он сделал – оставил беззащитными являющихся гражданами Армении пленных, попавших в плен в результате агрессии азербайджанской стороны, более того, даже пригрозил им», – сказал Минасян.