Պեսկով. Մոսկվան տեսնում է ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման ծրագրի խաբեության կրկնությունը
ՆԱՏՕ-ի գործողություններն Ուկրաինայում մատնանշում են դեպի արևելք դաշինքի ընդայնման սցենարի կրկնությունը, տեսնում ենք նաև, որ նման ծրագրերի բացակայության մասին հայտարարություններ չկան։ «ՏԱՍՍ» գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
«ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երեկ հիշեցրել է մեր ոչ վաղ անցյալը, երբ ՌԴ-ին խաբեցին, ես պարզապես մարդկային լեզվով եմ խոսում. ՌԴ-ին խոստացան, որ ՆԱՏՕ-ն առաջ չի գնա դեպի արևելք, այնուհետև խաբեցին, ՆԱՏՕ-ն ավելի հեռուն գնացք»,- ասել է ՌԴ նախագահի խոսնակը։
Նա նշել է, որ ներկայում նմանօրինակ սցենար է նկատվում:
«Մենք տեսնում ենք դաշինքի ռազմական ենթակառուցվածքի շեղումը դեպի Արևելք, տեսնում ենք Ուկրաինայի զինման գործընթաց ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների կողմից, ՆԱՏՕ-ի սադրիչ գործողություններ»,- ընդգծել է Պեսկովը:

Moscow sees NATO’s repeat attempt to deceive with expansion plans, says Kremlin
NATO’s actions in Ukraine evidence the likelihood of a repeat scenario of the military alliance’s eastward expansion plans while claiming the opposite, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov said on Friday, according to TASS report.
"Yesterday, President [of Russia Vladimir] Putin recalled our quite recent past when Russia was deceived, to put it plainly, when Russia was promised that NATO would not expand eastward but was then deceived as NATO expanded further to the east," the Russian presidential spokesman said.
"Now we see quite a similar scenario. We see the military infrastructure [of the alliance] drifting to the east, a rapid process of NATO states arming Ukraine and provocative NATO actions," Peskov pointed out.
Moscow deems NATO’s plans for its further expansion to the east as unacceptable, he said.
"A repeat scenario of the past is utterly unacceptable for us," the Russian presidential spokesman pointed out.