ԱՄՆ Կոնգրես է ներկայացվել 2024 թվականից հետո Պուտինին որպես նախագահ չճանաչելու մասին բանաձևի նախագիծը
13:35 19/11/2021
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում բանաձևի նախագիծ են առաջ քաշել, որով կոչ է արվում չճանաչել Վլադիմիր Պուտինին որպես երկրի ղեկավար, եթե վերջինս նոր ժամկետով առաջադրվի 2024 թվականի ընտրություններում: Այս մասին գրում է «Կոմերսանտը»:
Ընդունվելու պարագայում բանաձևը խորհրդատվական բնույթ է կրելու:
Բանաձևի հեղինակներ Սթիվ Քոհենը և Ջո Ուիլսոնը գրում են, որ Պուտինը իշխանության գլխին է գտնվում ընտրություններում արվող խախտումների շնորհիվ, իսկ հետագայում նրա գտնվելը պաշտոնում անօրինական է: Վերջիններս օրենքի և Ռուսաստանի միջազգային պարտավորվածությունների խախտում են անվանել նաև 2020 թվականին արված սահմանադրական փոփոխությունները:
«Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ ներկայիս ժամկետի ավարտից հետո պաշտոնում մնալու ցանկացած փորձ 2024 թվականի մայիսի 7-ից հետո պետք է հանգեցնի ԱՄՆ-ի կողմից չճանաչման»,- ասվում է բանաձևի նախագծում:
Համառուսական հանրաքվեի անցկացման արդյունքում ՌԴ Սահմանադրությունում փոփոխություններ են արվել 2020 թվականին: Փոփոխությունների հիման վրա Վլադիմիր Պուտինն այնուհետև օրենք է ստորագրել, որն իրեն իրավունք է տալիս ևս երկու անգամ առաջադրվել երկրի ղեկավարի պաշտոնում:

Two lawmakers introduce resolution to end US recognition of Putin as Russian president after 2024
Two members of US Congress introduced a resolution to end the United States' recognition of Vladimir Putin as president of Russia if he remains in power after 2024, ANI News reported.
In April, Putin signed a law that gives the Russian head of state the right to seek two more terms in office. In a referendum held last summer, more than 77 per cent of Russians who participated voted in favour of the constitutional amendments, according to Russia's Central Election Commission.
"Congressman Steve Cohen, Co-Chairman of the Commission on Security and Cooperation in Europe, better known as the Helsinki Commission, along with Ranking Member Joe Wilson of South Carolina, today introduced a Congressional Resolution to end recognition of Vladimir Putin as president of Russia after May 7, 2024, if the autocrat remains in power," Cohen's office said in a press release on Thursday.
The resolution claims irregularities in Russia's elections have kept Putin in power and his continuation in office beyond 2024 would be illegitimate, according to the release.