Իշխանությունը մեծ ջանքեր է գործադրում ՀՀ տարածքների օկուպացիայի թեման 2-3-րդ պլան մղի. Տիգրան Աբրահամյան
12:04 19/11/2021
«Իշխանությունը մեծ ջանքեր է գործադրում, այդ թվում նաև տեղեկատվական մանիպուլյացիաների միջոցով, որպեսզի այս իրավիճակի հետ կապված գլխավոր խնդիրը՝ այն է, ՀՀ տարածքների օկուպացիայի թեման, 2-3-րդ պլան մղի, հիմնական հանրային ուշադրությունը սևեռի այս հարցի հետ կապված երկրորդական, երրորդական բաղադրիչների վրա»,- ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ խոսելով նոյեմբերի 16-ին Հայաստանի արևելյան  սահմաններում Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի մասին:
Նա նշեց, որ պետք է հասկանալ, թե ինչ իրավիճակում տեղի ունեցավ այս նոր ագրեսիան, Ադրբեջանն ինչ խնդիր էր դրել իր առջև. «Պետք է հասկանալ, բացի նրանից, որ բռնազավթում է ապահովել Հայաստանի Հանրապետության տարածքների նկատմամբ, ինչ նոր սպառնալիքներ է ստեղծել Հայաստանի համար»:
Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով, պետք է հասկանալ նաև, թե ինչու ռազմական գործողություններից 2-3 օր անց փաստացի մոտ 2 տասնյակ մեր զինծառայողների մասին որևէ տեղեկություն չկա:
Անվտանգության հարցերով մասնագետն ասաց՝ մարտական գործողությունները տեղի են ունեցել ոչ այնքան մեծ հատվածում, կրակի ինտենսիվությունն այնքան մեծ չի եղել, որպեսզի 2-3 օր անց զինծառայողների մասին որևէ տեղեկություն չունենալու պատճառ չլինեին:
«Սրա հետ կապված մտահոգիչ է ադրբեջանական տարբեր թելեգրամ ալիքներում հրապարակվող տեսանյութերը մեր զինծառայողների խոշտանգումների, բռնությունների ենթարկելու վերաբերյալ: Ակնհայտ է, որ նրանց ֆիզիկական գոյության առումով այսօր ունենք բավականին խնդրահարույց իրավիճակ:
Անկախ նրանից, թե ինչ հանգամանքներում են անհետ կորել կամ գերեվարվել, մեր գլխավոր խնդիրը պետք է լինի այդ մարդկանց հրատապ ձևով հայրենադարձումը»,- ասաց Տ. Աբրահամյանը:

Власть прилагает большие усилия, чтобы отодвинуть на 2-3-й план тему оккупации территорий РА– Тигран Абрамян
«Власть прилагает большие усилия, в том числе, посредством информационных манипуляций, чтобы главная проблема в связи с данной ситуацией, а именно: тема оккупации территорий РА, была отодвинута на второй-третий план, и сконцентрировать общественное внимание на второстепенные, третьестепенные компоненты данного вопроса»,- в ходе парламентского брифинга заявил депутат от фракции НС «Честь имею» Тигран Абрамян, коснувшись азербайджанской агрессии 16 ноября в восточном направлении границ Армении.
Он отметил, что надо понять, в какой ситуации произошла эта новая агрессия, какую задачу поставил перед собой Азербайджан:
«Надо понять, какие новые угрозы создал для Армении, кроме того, что он захватил территории Республики Армения».
По словам Тиграна Абрамяна, надо также понять, почему спустя 2-3 дня после военных действий у нас нет сведений от порядка 2 десятков наших военнослужащих.
Эксперт по вопросам безопасности сказал, что боевые действия развернулись не на столь большом участке, интенсивность огня была не настолько большой, чтобы спустя 2-3 дня были причины отсутствия информации о военнослужащих.
«В связи с этим создают обеспокоенность публикуемые в разных азербайджанских телеграм-каналах видеоматериалы о пытках и насилии в отношении наших военнослужащих. Очевидно, что в плане их физического существования у нас сегодня проблемная ситуация.
Вне зависимости от того, при каких обстоятельствах пропали без вести или попали в плен, наша главная задача – незамедлительное возвращение этих людей на родину»,- сказал Т. Абрамян.