«Միացյալ ազգային շարժում» (ՄԱՇ) կուսակցությունն այսօր կրկին բողոքի ակցիա է անցկացնում Թբիլիսիի Ռուսթավելիի պողոտայում՝ ի աջակցություն Վրաստանի երրորդ նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի։
«Ալիք մեդիան»։հայտնում է, որ ՄԱՇ նախագահ Նիկա Մելիան ամբիոնից դիմել է Ռուսթավելի պողոտայում հավաքված քաղաքացիներին։ Նա ասել, որ հանրահավաքը չի ցրվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Միխեիլ Սաակաշվիլիին հիվանդանոց չեն տեղափոխել։
Ըստ Նիկա Մելիայի՝ Էկա Խերխեուլիձեն այս պահին Գլդանիի 18-րդ կառույցում հանդիպում է դատապարտված նախկին նախագահի հետ, որից հետո հայտնի կդառնա, թե ինչ որոշում կկայացնի Սաակաշվիլին և կհամաձայնի արդյո՞ք Գորիի զինվորական հոսպիտալ տեղափոխվելու առաջարկին։
«Այստեղ գալու ճանապարհին մեզ տեղեկացրին, որ Միխեիլ Սահակաշվիլիին կտեղափոխեն Գորիի հիվանդանոց։ Մեր ոչ բռնի պայքարը հանգեցրել է նրան, որ միջազգային հանրությունը ամեն ժամ աջակցող հայտարարություններ է անում»,- հայտարարել է Նիկա Մելիան։
Ըստ ՄԱՇ նախագահի՝ իշխանությունները գիտեին, որ ընդդիմությունը Ռուսթավելիի պողոտայում հավաքվել է կոնկրետ պլանով և ընտրել է բողոքի շատ բուռն, բայց ոչ բռնի ձև։
Նիկա Մելիան չի հստակեցրել, թե ինչ ծրագրեր ունեն ցուցարարները, սակայն նշել է, որ 33 տարի Վրաստանում նման բողոքի ակցիա չի եղել։
«Այսօր մենք ստիպեցինք ռեժիմին ու իշխանությանը անել մեր արած հայտարարությունը։ Նրանք շատ լավ գիտեին, թե ինչ ենք անելու այսօր, դա էլ է լինելու ոչ բռնի, բայց շատ ավելի սուր»,- ասել է Մելիան։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին արդեն 50 օր է, ինչ հացադուլ է հայտարարել։ Երեկ՝ նոյեմբերի 18-ին, հայտնի դարձավ, որ նա առողջության վատթարացման պատճառով տեղափոխվել է Գլդանի բանտի վերակենդանացման բաժանմունք, կորցրել է գիտակցությունը։

Georgian opposition United National Movement (UNM) party is holding a rally in central Tbilisi in front of the parliament building waiting for ex-president Mikheil Saakashvili’s decision whether or not he will agree to be transferred to Gori military hospital as the Georgian government offered earlier. As Agenda.ge reports, the former president is on his 50th day of a hunger strike.
Justice Minister Rati Bregadze pledged that Saakashvili’s life and health will be ‘maximally ensured’ by the government if he accepts the offer to be transferred to Gori hospital.
The UNM head Nika Melia stated that the protest rally will be held until Saakashvili is transferred from Gldani No. 18 prison where he was brought against his will on November 8.
He praised the supporters of the party, noting that their ‘non-violent fight’ has led to the international community’s support.
Georgian Public Defender Nino Lomjaria stated yesterday after she met the ex-president following his faint in front of his lawyers, that she asked Saakashvili to consider the possibility of transfer to Gori military hospital, while today she called on him to stop the hunger strike.