Ամերիկացիները հայտարարել են Լուսնի վրա ատոմակայանի կառուցման առաջարկների ընդունման մասին
ՆԱՍԱ-ն և Այդահոյի ազգային լաբորատորիան հայտարարել են լուսնային ատոմակայանի կառուցման գաղափարների ընդունման մասին։ Հաղորդում է Associated Press-ը:
Առաջարկների ընդունման մեկնարկը հայտարարվել է նոյեմբերի 19-ին։ Մինչեւ 2020-ականների վերջ նախատեսվում է ստեղծել արեգակնային էներգիայից անկախ էներգիայի մատակարարման համակարգ, այդ նպատակով առաջարկների տարբերակները պետք է ուղարկվեն ՆԱՍԱ-ին մինչև 2022 թվականի փետրվարի 19-ը։
«Լուսնային մակերևույթի վրա հուսալի և հզոր էներգահամակարգի ապահովումը կենսական քայլ է տիեզերական հետազոտության մեջ, և մենք կարող ենք դա անել»,-ասել է Այդահոյի ազգային լաբորատորիայի ծրագրի ղեկավար Սեբաստիան Կորբիզիերոն:
Եթե հնարավոր լինի ապահովել մարդու կայուն ներկայությունը Լուսնի վրա, ապա հաջորդ թիրախը կլինի Մարսը։ NASA-ն ասում է, որ վերգետնյա միջուկային ռեակտորը կարող է ապահովել հուսալի և հզոր էներգահամակարգ՝Լուսնի կամ Մարսի շրջակա միջավայրի պայմաններից անկախ: Գործակալության ներկայացուցիչները հույս ունեն, որ այս նախագիծը կհանգեցնի տեխնոլոգիաների զարգացմանը, որոնք օգտակար կլինեն նաև Երկրի վրա։
Ռեակտորը կկառուցվի Երկրի վրա, այնուհետև կուղարկվի Լուսին։
Պլանների համաձայն՝ համակարգը պետք է ներառի ուրանի վառելիքով աշխատող ռեակտորի միջուկ, ջերմությունը էլեկտրաէներգիայի վերածելու համակարգ, ջեռուցման կառավարման համակարգ և բաշխման համակարգ, որը 10 տարվա ընթացքում պետք է ապահովի առնվազն 40 կիլովատ հզորություն։ Նշվում է նաև, որ ռեակտորը պետք է միացվի և անջատվի առանց մարդու միջամտության, կարողանա աշխատել վայրէջքի մոդուլի վրա, ինչպես նաև հարմար լինի փոխադրման համար։

NASA seeks ideas for a nuclear reactor on the moon
NASA is collaborating with the U.S. Department of Energy’s Idaho National Laboratory to establish a sun-independent power source for missions to the moon by the end of the decade, ABC news reported.
“Providing a reliable, high-power system on the moon is a vital next step in human space exploration, and achieving it is within our grasp,” Sebastian Corbisiero, the Fission Surface Power Project lead at the lab, said in a statement.
If successful in supporting a sustained human presence on the moon, the next objective would be Mars. NASA says fission surface power could provide sustained, abundant power no matter the environmental conditions on the moon or Mars.
The reactor would be built on Earth and then sent to the moon.
Submitted plans for the fission surface power system should include a uranium-fueled reactor core, a system to convert the nuclear power into usable energy, a thermal management system to keep the reactor cool, and a distribution system providing no less than 40 kilowatts of continuous electric power for 10 years in the lunar environment.