Ադրբեջանը և Նախիջևանը կապող «միջանցքը» բացարձակապես չի կարող քննարկման առարկա լինել։ Այս մասին հայտարարել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ֆրանսիական հեղինակավոր «Լը Ֆիգարո» (Le Figaro) օրաթերթին տված հարցազրույցում։
Միրզոյանն ասել է՝ Հայաստանը մշտապես հայտարարել է, որ պատրաստ է կարգավորել հայ-թուրքական հարաբերություններն առանց նախապայմանների՝ չնայած Արցախի դեմ պատերազմի ընթացքում Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերված հսկայական աջակցությանը՝ ինչպես քաղաքական առումով, այնպես էլ՝ սպառազինության մատակարարմամբ և հազարավոր օտարերկրյա վարձկանների տեղակայմամբ։
«Մենք դրական ազդակներ ենք ստացել Թուրքիայի կողմից երկխոսությունը վերաբացելու ուղղությամբ, բայց այն խրթին է մնում։ Անկարան նոր պայմաններ է առաջադրում։ Դրանց թվում Ադրբեջանը և Նախիջևանը կապող «միջանցքն» է։ Դա բացարձակապես չի կարող քննարկման առարկա լինել։ Պետությունները պետք է տարանցում թույլ տան՝ պահպանելով սեփական տարածքի նկատմամբ ինքնիշխանությունը։ Տարածաշրջանի հաղորդակցության բոլոր ուղիները պետք է վերաբացվեն»,-ասել է Միրզոյանը։

«Коридор», соединяющий Азербайджан и Нахиджеван, вообще не может быть предметом обсуждения. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян интервью авторитетной французской газете «Le Figaro» в рамках рабочего визита в Париж.
Мирзоян отметил, что Армения всегда заявляла, что готова нормализовать армяно-турецкие отношения без предварительных условий, несмотря на огромную поддержку, оказанную Турцией Азербайджану во время войны против Арцаха, как в политическом плане, так и посредством поставок оружия и размещения тысяч иностранных наемников.
«Мы получили позитивные сигналы из Турции о возобновлении диалога, но он остается сложным. Анкара выдвигает новые условия. Государства должны разрешить транзит при сохранении суверенитета над своей собственной территорией. Все коммуникации в регионе должны быть снова открыты»,- сказал Мирзоян.