«Թաթոյանը իրականացնում է համ ՄԻՊ-ի, համ սփյուռքի և ԱԳ նախարարի, համ էլ բացակա դեսպանի ֆունկցիաներ»
Հետևում եմ Արման Թաթոյանի ամերիկյան այցին: Արևմտյան ափում Թաթոյանի պատվին մեծ միջոցառում է կազմակերպվել Հայ Դատի գրասենյակի կողմից: Թաթոյանն այցի ընթացքում հանդիպումներ է ունենում համայնքի ամենատարբեր խմբերի ներկայացուցիչների, հոգևոր առաջնորդների, ակադեմիական շրջանակների, նահանգային և ֆեդերալ պաշտոնյաների հետ:
ՄԻՊ Թաթոյանը ոչ միայն Հայաստանի ամենից ակտիվ և արդյունավետ պետական պաշտոնյան է, այլև արտաքին ֆրոնտում է հիանալի աշխատում:
Ի տարբերություն ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցի, Թաթոյանը չի խորշում հանդիպել Քալիֆորնիայի հայ համայնքի ակտիվի հետ, չի կիրառում ֆլիլտրեր՝ հանդիպման մասնակիցների նկատմամբ: Այս առումով Թաթոյանը իրականացնում է համ ՄԻՊ-ի, համ սփյուռքի և ԱԳ նախարարի համ էլ բացակա դեսպանի ֆունկցիաներ:
Թաթոյանը ամերիկացիներին և ամերիկահայերին ներկայացնում է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները, ինչը կարծես Հայաստանի հանրային դիվանագիտության առաջնահերթություն չի համարվում:
Ցավալի է, որ նման կարևոր այցի կազմակերպման և լուսաբանմանման հարցում ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը որևէ կերպ չի աջակցել»։

«Татоян выполняет функции и Омбудсмена, и министра диаспоры и ИД, и отсутствующего посла»
Слежу за американским визитом Армана Татояна. На западном берегу в честь Татояна офис Ай дата организовал большое мероприятие. Татоян в ходе визита проводит встречи с представителями самых разных групп армянской общины, с духовными деятелями, представителями академических кругов, федеральными должностными лицами.
Омбудсмен Татоян – не только самый активный и эффективный государственный чиновник в Армении, но и на внешнем фронте работает блестяще.
В отличие от посла РА в США Лилит Макунц, Татоян не гнушается встреч с активом армянской общины Калифорнии, не применяет фильтров в отношении участников встреч. В этом плане Татоян выполняет функции и Омбудсмена, и министра диаспоры и ИД, и отсутствующего посла.
Татоян американцам и армянам США представляет последствия азербайджанской агрессии, что, кажется, для общественной дипломатии Армении, не является приоритетом.
К сожалению, в вопросе организации и освещения такого важного визита посольство РА в США никоим образом не оказало содействия».