Հանրապետության հրապարակում մեկնարկել է Ազատագրական շարժում նախաձեռնող խմբի հավաքը։ Խմբի կազմում են «զարթոնք» կւոսակցության նախագահ Արա Զոհրաբյանը, «5165» կուսակցության նախագահ, Արցախի հերոս Մենուա Հովհաննիսյանի մայրը՝ Կարին Տոնոյանը, ԱԺ նախկին պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը, լրագրող Նաիրի Հոխիկյանը, երգիչ Արսեն Գրիգորյանը և այլք։
Մինչ հավաքը, նախաձեռնող խմբի անդամներն ու քաղաքացիները «Մի հանձնվիր», «Ոտքի կանգնիր» գրություններով ցուցապաստառներով ոտքով շարժվեցին դեպի Ազգային Ժողով ու ՀՀ նախագահի նստավայր, դիմումներ հանձնեցին։
Ակցիան նախաձեռնողները պահանջում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանագծմանն ու սահմանազատմանը վերաբերող այն փաստաթուղթը։ Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է ստորագրել այն։
Ակցիայի մասնակիցները նշում են՝ փաստաթղթի վերաբերյալ ունեն հիմնավոր կասկածներ, որ Հայաստանի տարածքից թշնամուն են զիջվելու կենսական տարածքներ, ռազմավարական կարևոր բարձունքներ, իսկ Արցախը ճանաչվելու է Ադրբեջանի մաս։
«Մեր մտահոգությունները սույն խնդրի վերաբերյալ ավելանում են, քանի որ նշված փաստաթղթի բովանդակության բացահայտման ուղղված թե՛ խորհրդարանական, թե՛ արտախորհրդարանական նախաձեռնությունները տապալվում են։
Համաձայն ՀՀ սահմանադրության, ՀՀ տարածքի փոփոխությանը վերաբերող հարցերը լուծվում են բացառապես հանրաքվեի միջոցով։
Համաձայն ՀՀ ԳԽ 1992 թ․ հուլիսի 8-ի որոշման, ՀՀ համար անընդունելի է միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ ԼՂ նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում։
Ելնելով նշվածից՝ պահանջում ենք կառավարությունից ներկայացնել Նիկոլ Փաշինյանի նշած փաստաթղթի բովանդակությունը»,-կառավարությանն ուղղված դիմումն ընթերցեցին նրանք։
Բողոքի ակցիայի նախաձեռնողներն ու մասնակիցները կառավարությանը հանձնեցին ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանագծման վերաբերյալ ստորագրվելիք փաստաթուղթը գաղտնազերծելու պահանջով իրենց դիմումը։
Հիշեցնենք, որ այսօր նախաձեռնող խմբի անդամներն ու նրանց միացած քաղաքացիները փակել էին Երևանի կենտրոնական փողոցները։ Նրանք հայտարարել են.
«Մեկնարկել է ազատագրական շարժումը, որի նպատակն է.
- կանխել սահմանագծման և սահմանազատման հակահայկական ծրագիրը, այդ թվում՝ պահանջելով հրապարակել ստորագրման ներկայացված փաստաթղթերը,
- թույլ չտալ միջանցք տրամադրել թշնամուն,
- պահանջել, որ Հայաստանի իշխանությունները լիարժեք զինեն առաջնագիծը և պաշտպանեն ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը:
Մեր պայքարը հայկական պետականության պահպանման համար է։ Մեր երկրի անվտանգությունը ամեն մեկիս ձեռքում է' Սյունիքից մինչև Տավուշ, Շիրակից մինչև Արցախ»։

«Поднимайся!», «Не сдавайся». Митинг в Ереване
На Площади Республики в Ереване начался митинг инициативной группы Освободительного движения. В состав группы входят лидер партии «Пробуждение» («Зартонк») Ара Зограбян, лидер партии «5165», мать Героя Арцаха Менуа Ованнисяна – Карин Тоноян, экс-депутат НС София Овсепян, журналист Наири Охикян, певец Арсен Григорян и другие.
Перед митингом члены инициативной группы и граждане направились к Национальному Собранию и резиденции президента РА с плакатами с надписями «Не сдавайся», «Поднимись», передали обращения.
Инициаторы акции требуют, чтобы Никол Пашинян обнародовал документ, касающийся делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном. Напомним, Никол Пашинян заявил ранее, что он готов его подписать.
Участники акции заявляют, что у них есть обоснованные сомнения по поводу документа, согласно которому жизненно важные территории, стратегически важные высоты будут переданы противнику с территории Армении, а Арцах будет признан в составе Азербайджана.
Участники акции заявляют, что у них есть обоснованные подозрения по поводу документа, согласно которому с территории Армении врагу будут сданы жизненно важные территории, стратегически важные высоты, а Арцах будет признан частью Азербайджана.
«Наша обеспокоенность по поводу этого вопроса усиливается, поскольку как парламентские, так и внепарламентские инициативы, направленные на выявление содержания упомянутого документа, терпят неудачу.
Согласно Конституции РА, вопросы, связанные с изменением территории РА, решаются исключительно путем референдума.
Согласно Постановлению Верховного Совета Республики Армения от 8 июля 1992 года, любой международный или внутригосударственный документ, в котором Нагорный Карабах будет упоминаться как часть Азербайджана, неприемлем для РА.
На основании вышеизложенного мы требуем от правительства представить содержание документа, упомянутого Николом Пашиняном», – зачитали они обращение к правительству.
Инициаторы и участники акции протеста передали в правительство заявление с требованием рассекретить подписываемый документ о делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном.
Напомним, сегодня члены инициативной группы и присоединившиеся к ним граждане перекрыли центральные улицы Еревана. Они заявили:
«Соотечественники, стартовало освободительное движение, целью которого является:
- предотвратить антиармянскую программу делимитации и демаркации границы, в том числе, с требованием опубликовать представленные на подпись документы,
- не позволить предоставления коридора врагу,
- потребовать, чтобы власти Армении полноценно вооружили передовую и защитили территориальную целостность РА.
Наша борьба – за сохранение армянской государственности. Безопасность нашей страны в руках каждого из нас – от Сюника до Тавуша, от Ширака до Арцаха».