ՄԻՊ աշխատակազմում իրականացվում է գերեվարված ՀՀ զինծառայողների վերաբերյալ տեսանյութերի ուսումնասիրություն, նույնականացում
09:00 23/11/2021
Ադրբեջանական վերջին հարձակումներից անմիջապես հետո ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում իրականացվում է գերեվարված ՀՀ զինծառայողների վերաբերյալ տեսանյութերի  ուսումնասիրություն, ադրբեջաներենից թարգմանություն ու նույնականացում: Այս պահին խոսքը 21 տեսանյութի և 6 լուսանկարի մասին է: Այս մասին հայտնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Մենք կապի մեջ ենք գերության մեջ գտնվող ՀՀ զինծառայողների ընտանիքների հետ։
Այս աշխատանքներից հետո նշված նյութերը՝ որպես հավաստի ապացույցներ, պատշաճ կհետազոտվեն և կփոխանցվեն ինչպես միջազգային, այնպես էլ հայաստանյան կառույցներին՝ գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցների վերադարձին հարցում օգտագործելու համար:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիրքորոշմամբ՝ զինծառայողի կամ քաղաքացիական անձի գերության մեջ լինելու փաստը պետք է արձանագրել այն պահից, երբ, օրինակ, տեսանյութով պարզվում է, որ նա ադրբեջանական զինված ուժերի կամ իշխանությունների վերահսկողության ներքո է: Այս դեպքում չհաստատելը նրանց չի ազատում պատասխանատվությունից: Նախկինում բազմաթիվ են եղել են դեպքերը, երբ տեսանյութերով հաստատվել է գերության փաստը, բայց ադրբեջանական իշխանությունները դա չեն հաստատել»,- գրել է Ա. Թաթոյանը։

Арман Татоян: В офисе омбудсмена Армении осуществляется изучение видео касательно пленных армянских военных
11:02 23/11/2021
Непосредственно после последних нападений азербайджанской стороны в офисе Защитника прав человека (омбудсмена) Армении осуществляется изучение видеоматериалов касательно пленных военнослужащих Республики Армения, переводы с азербайджанского языка и идентификация. На данный момент речь о 21 видео и 6 фото. Об этом сообщает омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Мы находимся на связи с семьями удерживаемых в плену военнослужащих РА.
После проведенной работы указанные материалы в качестве неопровержимых доказательств будут надлежащим образом изучены и переданы как в международные, так и армянские структуры – в целях использования для возвращения на Родину удерживаемых в плену наших соотечественников.
По мнению омбудсмена Армении, факт пленения гражданского лица или военнослужащего необходимо фиксировать с момента, когда, например, из видеозаписи выясняется, что гражданин находится под контролем властей или ВС Азербайджана. В этом случае отказ от подтверждения пленения армянских граждан не освобождает Баку от ответственности.
В прошлом было множество случаев, когда видео подтверждало факт пленения, но азербайджанские власти этого не подтверждали», – написал Татоян.