Ներսես Շնորհալի մահվան 850-րդ տարելիցը և Ազգային կինոկենտրոնի հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում
Նոյեմբերի 23-ին Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովի 41-րդ նստաշրջանի ժամանակ Հայաստանի կողմից ներկայացված Ս. Ներսես Շնորհալի հայրապետի մահվան 850-րդ տարելիցը և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանը ներառվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների օրացույցում 2022-2023թթ. երկամյակի համար։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Ս․ Ներսես Շնորհալի հայրապետի մահվան 850-րդ տարելիցի հայտին աջակցել են Կիպրոսը, Իտալիան, Հունաստանը և Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունը, իսկ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հիմնադրման 100-ամյակի հայտին՝ Ֆրանսիան, Ռուսաստանի Դաշնությունը և Վրաստանը։

850-летие со дня смерти Нерсеса Шнорали и 100-летие основания Национального киноцентра Армении – в календаре ЮНЕСКО
20:02 24/11/2021
Во время проходящей в Париже 41-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО по предложению Армении в календарь памятных дат ЮНЕСКО в 2022-2023 гг. включены такие даты как 850-летие со дня смерти Патриарха, летописца и богослова Нерсеса Шнорали и 100-летие со дня основания Национального киноцентра Армении.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, заявку на включение в календарь 850-летия со дня смерти Патриарха Нерсеса Шнорали поддержали Кипр, Италия, Греция и Сирийская Арабская Республика, а заявку на празднование 100-летия Национального киноцентра Армении – Франция, Российская Федерация и Грузия.