Արթուր Վանեցյան. Նիկո՛լ, ինձանից մի վախեցիր, վախեցի՛ր Հայրենիքիս գլխին բերածդ արհավիրքների հետևանքներից
14:51 24/11/2021
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Այսօր Apple ընկերությունից նամակ ստացա, որն առնվազն 2 պատճառով որոշեցի հրապարակել․
1․ Այս նամակը հաստատում է իմ նախկին hայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանի գործող իշխանություններն ապօրինաբար, խախտելով իմ անձնական և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը, տևական ժամանակ գաղտնալսման փորձեր են իրականացրել, որոնք ակնհայտորեն կապված են իմ քաղաքական գործունեության հետ։
Կրկնում եմ՝ ունեմ փաստացի տվյալներ այն մասին, որ հարձակում է իրականացվել տխրահռչակ Pegasus ծրագրով ոչ միայն իմ, այլև մերձավոր շրջապատիս և ընտանիքիս անդամների հեռախոսների վրա։
2․ Այս նամակում Apple ընկերությունը հեռախոսն անվտանգ պահելու խորհուրդներ է տալիս, որոնք, իմ համոզմամբ, ենթակա են լայն տարածման։ Իմ, հնարավոր է նաև ՀՀ այլ քաղաքացիների նկատմամբ իրականացված ապօրինի գործողությունների հետ կապված հրավիրում եմ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի ուշադրությունը։
Հ․Գ․ Նիկո՛լ, ինձանից մի վախեցիր, վախեցի՛ր Հայրենիքիս և հայ ժողովրդի գլխին բերածդ արհավիրքների հետևանքներից»։

Артур Ванецян: Никол, бойся не меня, бойся последствий бед, которые ты навел на армянский народ
Руководитель фракции Национального Собрания Армении «Честь имею», экс-директор Службы национальной безопасности РА Артур Ванецян на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«Сегодня получил письмо от корпорации Apple, которое решил обнародовать, по меньшей мере, по двум причинам:
1․Данное письмо подтверждает мои предыдущие заявления о том, что нынешние власти Армении незаконно, в нарушение моего права на неприкосновенность частной жизни и семейной жизни, длительное время предпринимали попытки прослушки, что явно связано с моей политической деятельностью.
Повторяю, у меня есть фактические данные о том, что не только мой телефон, но и телефоны людей из моего ближайшего окружения и членов моей семьи подверглись атакам через печально известную программу Pegasus.
2․ В этом письме корпорация Apple представляет рекомендации по обеспечению безопасности телефона, которые, как мне кажется, подлежат тиражированию. Обращаю внимание Защитника прав человека (омбудсмена) РА Армана Татояна в связи с незаконными действиями, осуществленными против меня и, возможно, других граждан РА.