«Գյուտարար» Մոբիլին որոշել է աղվանական հայտարարել օկուպացված Հադրութի 17-19-րդ դարերի հայկական խաչաքանդակները. monumentwatch.org
10:13 24/11/2021
«Իրեն Ադրբեջանի ուդիական համայնքի կրոնական առաջնորդ հռչակած Ռոբերտ Մոբիլին հերթական անգրագիտությունն է ցուցադրել՝ օկուպացված Հադրութի հայկական հուշարձանների խաչերն ու խաչային հորինվածքները ներկայացնելով որպես աղվանական։
Լավ է, գոնե հասկացել է, որ բավարարվի միայն 17-19-րդ դարերի օրինակներով, խուսափելով ավելի վաղ օրինակներին դիմելուց, թե չէ ստացվելու էր, որ հայկական ողջ խաչքարային մշակույթը պիտի հայտարարել աղվանական:
Ասենք, որ Մոբիլիի արածը նրա սեփական «հայտնագործությունը» չէ: Տարիներ առաջ այդ «գյուտն» արել են ադրբեջանցի «հետազոտողները», Նիժի եկեղեցու 19-րդ դարի քանդակազարդ խաչերը, որոնք ուղեկցվում են հայերեն արձանագրություններով, ներկայացնելով որպես աղվանական։
Անտեղյակ լինելով հայկական մշակույթից և հատկապես խաչքարային արվեստից,  հետևաբար, դրանցում խաչի պատկերագրության և հորինվածքային բազմազան տիպերի ծագումից ու զարգացումից, անգրագետ «գյուտարարներին» թվացել է, թե խաչերի այդ տեսակը այլուստ հայտնի չէ, և դրանք կարելի է համարձակորեն աղվանական հայտարարել: Նույնպես վարվում է և  Մոբիլին՝ «հայտնագործելով», որ նման խաչեր կան նաև Հադրութի հուշարձանների վրա: Իհարկե ադրբեջանական պետական զեղծարարության տրամաբանությունը ենթադրում է, որ հայերը պիտի որ ջնջած լինեին «աղվանական» խաչերը և իրենցը փորագրեին: Պարզ է, որ հայերը երբեք որևէ բան ջնջելու կարիք չունեին, քանի որ դրանք իրենց նախնիների քանդակած խաչերն են:
Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում ադրբեջանցիների կողմից «աղվանական» հռչակված խաչը: Այն մի քանի տասնյակի հասնող հայկական խաչերի տիպերից մեկն է՝ բազմաթել հյուսկեն երկրաչափականացված խաչ, որի թևերն ավարտվում են նշտարաձև ելուստներով:
Ընդհանրապես խաչի հյուսվածքայնությունը, որը զուտ հայկական երևույթ է և դրսևորվում է բուսական ու երկրաչափական մոտիվների համատեղմամբ, ինչն էլ խաչին հաղորդում է հյուսածո-ծաղկուն արտաքին: Դա մի գործընթաց էր, որ հայ խաչքարային արվեստում սկիզբ է առնում 10-րդ դարի վերջերից և տարբեր դրսևորումներով հարատևում մինչև 18-19-րդ դարերը: Նույն դրսևորումն ենք տեսնում նաև հայկական գրքարվեստում։
Հյուսածո-ծաղկուն խաչերն իրենց մանրանկարչական նրբագեղությամբ և բազմազանությամբ զարդարում են նաև հայկական գրեթե բոլոր գրչօջախներում գրված և ծաղկված ձեռագիր մատյանների  նկարազարդ էջերը։ Դրանց ամենավաղ օրինակները հանդիպում են 11-12-րդ դարերի ձեռագրերում (Անվանաթերթ, Ավետարան, 1181թ., Դրազարկ, մանրանկարիչ Խաչատուր, թ.181բ), իսկ 13-րդ դարից այն լայն տարածված տիպ է ներկայացնում ընդհուպ մինչև 18-րդ դար։
Մոտ 14-րդ դարի վերջերից՝ քաղաքական-դավանական էական ճնշումների պատճառով հայ մշակույթը որոշակի անկում է ապրում, խաչքարային արվեստը հետզհետե կորցնում է նախկին բուսա-երկրաչափական բազմազանությունը, քանդակը դառնում է ավելի սաղր, մոտիվներն ավելի միատարր ու կրկնվող: Խաչաքանդակներն ամբողջովին երկրաչափականացվում են,  և միայն որոշ օրինակներում  նրա երբեմնի բուսական կերպարն արտահայտվում է խաչատակից բարձացող փոքրիկ արմավիկներով ու խաչաթևերի նշտարաձև վերջույթներով: Սա համահայկական մի գործընթաց էր, որն սկսվեց կենտրոնական նահանգներում (Կոտայք, Վայոց ձոր, Գեղարքունիք, Վասպուրական), ապա տարածվեց նաև Արցախում, Ուտիքում, իսկ եզակի օրինակներով, այն էլ 19-րդ դարում նաև Կուրից հյուսիս:
Թե ինչու  այն ներառեց նաև աղվանական եկեղեցին, պարզից էլ պարզ է: Սկսած առնվազն 7-րդ դարի վերջերից՝ Աղվանից եկեղեցին դավանաբանորեն, ծիսական և պատկերագրական առումներով որևէ տարբերություն չուներ Հայ եկեղեցուց, մանավանդ, որ նրա հոտի գերակշիռ մասն էլ կազմում էր Արցախի և Ուտիքի հայ բնակչությունը: Ութերորդ դարից ի վեր չկա աղվանական քրիստոնեական առանձին մշակույթ, չկա առանձին դավանաբանություն, ծես և պատկերագրություն: Կան միայն տեղական շինարարական, կատարողական առանձնահատկություններ, որ թեթև ձեռքով կարելի է հայտարարել աղվանական:
Եվ պարզ է, որ չեն կարող լինել նաև աղվանական խաչեր՝ ի տարբերություն հայկականի:
Բայց դառնանք փաստերին: Նշտարաձև վերջույթներով  խաչաքանդակների առաջին օրինակները տալիս են դեռ 12-րդ դարի որոշ խաչքարեր (նկ. 6), սակայն այն համատարած է դառնում սկսած 14-րդ դարի կեսերից (օրինակ՝ Առինջի, Բջնիի, Հավուց Թառի, Պոռի խաչքարերը, որոնք ունեն նաև հստակ արձանագրական թվագրումներ, տես նկ. 7-10): Այս ալիքը տարածվում է ողջ Հայաստանով մեկ, ապա ներառում Արցախը և Ուտիքը: 17-րդ դարի քաղաքական ու մշակութային վերելքը Պարսկաստանին ենթակա ընդարձակ տարածքներում (Վանա լճից մինչև Խաչեն, Այրարատից մինչև Սպահան) այս խաչաձևն է ընտրում որպես հիմնական՝ դրանց քանդակները զանազան համադրություններով տեղադրելով նոր կառուցվող եկեղեցիների ճակատներին, շքամուտքերի բարավորներին, խաչքարերի և տապանաքարերի վրա:
Ստացվում է, որ Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից երկրի կենտրոնական մարզերում 14-15-րդ դարերում ստեղծում էին խաչերի և խաչային հորինվածքների նոր ձևեր, 16-18-րդ դարերում դրանք տարածում հայաստանյան և հայաբնակ ու հայադավան տարածքներում նրա համար, որպեսզի դարեր անց կիսագրագետ Մոբիլին և իրեն ոգևորողները «հիացական» գյուտեր անեն և դրանք համարեն աղվանական: Գիտական «բարեվարքության» ավելի կատարյալ օրինակ դժվար է պատկերացնել»։
Լուսանկարները՝ սկզբնաղբյուր կայքում։

«Изобретатель» Мобили решил объявить албанскими армянские крест-скульптуры 17-19 вв. в оккупированном Гадруте – monumentwatch.org
Сайт по мониторингу культурного наследия Арцаха monumentwatch.org пишет:
«Провозгласивший себя религиозным предводителем удинской общины Азербайджана Роберт Мобили продемонстрировал очередную безграмотность, представив кресты и крест-композиции на армянских памятниках оккупированного Гадрута как албанские.
Хорошо, что хоть понял, что ограничился только образцами 17-19 веков, воздержавшись от более ранних образцов, а то получилось бы, что вся армянская культура каменных крестов должна быть объявлена албанской.
Следует отметить, что поступок Мобили не является его собственным «открытием». Много лет назад это «открытие» сделали азербайджанские «исследователи», представив албанскими узорчатые кресты с армянскими надписями на церкви Нижи 19 века.
Безграмотным «изобретателям», далеким от армянской культуры и особенно крест-каменного искусства, следовательно, не разбирающимся в изображении креста и его композиционного происхождения, показалось, что этот вид крестов в других местах не известен, и можно их смело назвать албанскими.
Так же поступил и Мобили, «сделав открытие», что подобные кресты есть также на памятниках Гадрута. Правда, азербайжднаская государственная лжелогика предполагает, что армяне должны были «стереть» албанские кресты и высечь свои. Ясно, что армяне никогда не нуждались в этом, поскольку это высеченные их предками кресты.
Что из себя преставляет объявленный «албанским» крест? Это один из нескольких десятков армянских крестов – многонитевой плетеный геометрический крест, крылья которого заканчиваются ланцетообразными выпуклостями.
Вообще, плетеность креста, являющаяся чисто армянским явлением, проявляется сочетанием растительных и геометрических мотивов, что придает кресту цветочно-плетеную внешность.
Цветочно-плетеные кресты встречаются в рукописях 11-12 веков (Титульный лист, Евангелие, 1181г., Дразарк, миниатюрист Хачатур), а начиная с 13 века стали очень популярны вплоть до 18 века.
С конца 14 века из-за политико-религиозных давлений армянская культура переживает некоторый спад, искусство каменных крестов постепенно теряет свое прежнее цветочно-геометрическое разнообразие, кресты становятся более плоскими, мотивы – более однородными и повторяющимися. Скульптуры с крестами становятся полностью геометрическими, и только некоторые образцы сохраняют ланцетообразные бугорки крыльев креста, напоминая о прежнем цветочно-плетеном образе.
Это был общеармянский процесс, начавшийся с центральных ашхаров (Котайк, Вайоц Дзор, Гегаркуник, Васпуракан) и распространившийся также в Арцахе, Утике, в единичных случаях – также к северу от Кура в 19 веке.
А почему этот процесс коснулся и албанской церкви, яснее ясного. Начиная как минимум с конца 7 века Албанская церковь в конфессиональном, ритуальном и пиктографическом плане не отличалась от Армянской церкви, тем более, что ее паства в основном состояла из армянского населения Арцаха и Утика. С начала 8 века нет отдельной албанской христианской культуры, нет отдельной конфессиональности, ритуалов и пиктографии. Есть только местные строительные, исполнительные особенности, которые можно с легкой руки объявить албанскими.
И ясно, что не может быть албанских крестов, в отличие от армянских.
Но обратимся к фактам. Первые образцы крест-скульптур с ланцетообразными бугорками имеются еще в 12 веке (фот.6), однако они становятся популярны, начиная с половины 14 века (например, крест-камни Аринджа, Бджни, Авуц Тара, Пора). Эта волна распространяется по всей Армении, затем включает Арцах и Утик. Политический и культурный подъем на обширных территориях, находящихся в подчинении Персии (от озера Ван до Хачена, от Айрарата до Испахана), выбирает этот вид креста как основной, устанавливая их на куполах строящихся церквей, на крест-камнях и надгробных плитах.
Получается, что в центральных областях в 14-15 веках Армянская апостольская церковь создает новые формы крестов и крестовых композиций, в 16-18 веках они распространяются на территориях, населенных армянами, чтобы спустя века полуграмотный Мобили и его воодушевители делали «восторженные» открытия и представляли их албанскими. Более идеального примера научной «добропорядочности» трудно представить».