Կիբերանվտանգության փորձագետն արձագանքում է Հայաստանում Pegasus-ի կիրառման վերաբերյալ քաղաքական հայտարարությունների ոչ քաղաքականացված կետերին
20:51 25/11/2021
Կիբերանվտանգության հարցերով փորձագետ Ռուբեն Մուրադյանն անդրադարձել է հայ օգտատերերի դեմ Pegasus գաղտնալսող ծրագրի օգտագործման մասին Apple-ից ստացած զգուշացնող նամակներին, դրանից հետո հնչած հայտարարությունների վերաբերյալ ներկայացրել մասնագիտական պարզաբանումներ։
Փորձագետը ֆեյսբուքյան իր էջում մանրամասն նկարագրել է, թե ինչ է այն իրենից ներկայացնում, ինչպես կարելի է պաշտպանվել այդ ծրագրի հարձակումներից։
«Երեկվանից իմ ու Արթուր Վանեցյանի հրապարակած փաստերի վերաբերյալ բավական մեկնաբանություններ են հնչել։ Եվ այսպես, ՖԲ-ի հանրային տիրույթում տեսա թեմայի վերաբերյալ 3 բովանդակալից ստատուս (եթե ինչ-որ բան բաց եմ թողել, կամ անպատասխան հարցեր կան, գրեք մեկնաբանություններում):
https://www.facebook.com/SamiHayrapetyanPage/posts/986440772086004
https://www.facebook.com/SamiHayrapetyanPage/posts/986393528757395
https://www.facebook.com/100030109338791/posts/631821887831450/
Դրանցից առանձնացնելով ոչ քաղաքական և ոչ քաղաքականացված թեզերը՝ ստանում ենք.
1. Կասկած, որ ծրագիրը հենց Pegasus-ն է
2. Մանիպուլյացիա Apple-ից ստացած նամակում «State Sponsored» ձևակերպման վերաբերյալ
3. Կասկած, որ Apple-ը նկատի ուներ հենց Pegasus-ը
4. Հայտարարություն, որ Pegasus-ը կարող է հասանելի լինել ցանկացած մարդու
5. Հայտարարություն, որ միայն Հայաստանի բնակիչներն են անհագստացել Apple-ի նամակից
6. Հայտարարություն, որ Pegasus-ը չի համարվում State Sponsored Attack
7. Հայտարարություն, որ ոչ մի ընկերություն չի կարող վերահսկել Pegasus-ի մուտքերն ու ելքերը, որ մի հատ էլ իր գնորդներին տեղեկացնի այդ մասին։
8. Առանձին տողով կասկած կա, որ Pegasus-ն օգտագործում են հենց Հայաստանի հատուկ ծառայությունները։
1. Ինչո՞ւ եմ վստահ, որ հայտնաբերվածը հենց Pegasus-ն է։ Այսօր ես ուսումնասիրել եմ երեք տարբեր մարդկանց պատկանող չորս հեռախոս, որոնք State Sponsored Attacks-ի մասին նամակ են ստացել Apple-ից։ Բոլոր չորսում հայտնաբերել եմ Pegasus։ Հեռախոսներից երեքը պատկանում են Արթուր Վանեցյանին ու նրա ընտանիքի անդամներին։ Հետազոտությունն իրականացրել եմ idevicebackup2-ի mvt (https://docs.mvt.re/en/latest/index.html) օգնությամբ։ Pegasus-ը ստուգվել է՝ օգտագործելով STIX ֆայլով։ Այս բոլոր հեռախոսները ցույց են տվել Pegasus-ի հետքերի առկայությունը՝ հիմնականում կոնկրետ գործընթացների տեսքով։
2. Ի՞նչ է նշանակում Apple-ից ստացած նամակում State Sponsored-ը։ NSO Group-ը, որն արտադրում է  Pegasus-ը, վաճառում է իր արտադրանքը միայն պետություններին։ Այդ նամակների տարածումը եղել է այն հրապարակման հետ միաժամանակ, որտեղ հայտնում են Apple-ը դիմում է դատարան ընդդեմ NSO Group-ի։ Հայցի վերաբերյալ հայտարարությունում Քրեյգ Ֆեդերիգը նշել է. «Պետության կողմից հովանավորվող դերակատարները, ինչպիսիք են NSO Group-ը, միլիոնավոր դոլարներ են ծախսում բարդ հսկողության տեխնոլոգիաների վրա՝ առանց արդյունավետ հաշվետվողականության: Դա պետք է փոխվի»: Այստեղից պարզ է դառնում, թե ինչ և ում նկատի ունի Apple-ը պետական հովանավորվող հարձակումների մասին խոսելիս։
3. Կասկածները, որ Apple-ն ի նկատի ունի հենց Пегасус-ը, նայիր 2-րդ կետը։
4. Հայտարարությունը, թե Pegasus-ը կարող է հասանելի լինել ցանկացած մեկին. Ինչպես նշեցի 2-րդ կետում NSO Group-ը Pegasus-ը վաճառում է միայն կառավարություններին։ Pegasus-ը տարածվում է «Malware as a Service» մեխանիզմով, այն կարող է օգտագործել միայն NSO Group-ը։ Գնորդ պետությունները դիմում են NSO Group-ին վարակելու խնդրանքով, իսկ ընկերությունն անձամբ է վարակում։
5. Հայտարարություն, որ միայն Հայաստանի բնակիչներն են անհագստացել Apple-ի նամակից։ Սա վերջին 2-3 օրերի ամենահայտնի լուրերից մեկն է։ Գուգլում state sponsored attack email Apple" որոնումը բերում է հսկայական թվով արդյունքներ։ Այդ լուրը միջազգային բոլոր ԶԼՄ-ներում է, իսկ Հայաստանում վարակվելու մասին հայտարարել է մի քանի քաղաքական ֆիգուր։
6. Հայտարարություն, որ Pegasus-ը չի համարվում State Sponsored Attack։ Նայիր 2-րդ կետը։
7. Հայտարարություն, որ ոչ մի ընկերություն չի կարող վերահսկել Pegasus-ի մուտքերն ու ելքերը, որ մի հատ էլ իր գնորդներին տեղեկացնի այդ մասին։ Ես նախընտրում եմ հավատալ Քրեյգ Ֆեդերիգին, որից մեջբերում է արված 2-րդ կետում։
8. Pegasus-ն Արթուր Վանեցյանի հեռախոսում կարող էին տեղադրել ոչ միայն հայկական հատուկ ծառայությունները, այլև ցանկացած այլ հատուկ ծառայություն։
Սկզբի համար պետք է հաշվի առնել այս փաստերը.
1. Pegasus-ը հասանելի է միայն հատուկ ծառայություններին։
2. NSO Group-ը մի շարք սկանդալներից հետո մի քանի անգամ հայտարարել է, որ պատվեր ընդունում է միայն օրինական ինստիտուտներից՝ հատուկ ծառայություններից ու միայն սեփական երկրի քաղաքացիներին հետևելու համար։
3. Ապացույցների մակարդակով անհնար է հստակ ասել, թե ով է կանգնած այս կամ այն հեռախոս ծրագրի ներթափանցման հետևում, քանի որ հատուկ ծառայությունները չեն, որ վարակում են հեռախոսները (Հեռախոսները վարակվում են NSO Group-ի կողմից՝ հետախուզական ծառայությունների պահանջով)։ Համապատասխանաբար, հարձակումը որևէ մեկին վերագրելու համար միանշանակ և անհերքելի տեխնիկական հնարավորություն չկա։
4. Անհրաժեշտ է հետևել դաշտի արձագանքին։ Ինչպես վերևում ասացի, ես այն ինչ-որ մեկին վերագրելու հստակ և անվիճելի փաստեր չունեմ։ Բայց կիրթ ենթադրության.պատճառ կա։
Համակցելով 1-ին և 2-րդ կետերը՝ կարելի է եզրակացնել, որ եթե NSO Group-ն ասում է ճշմարտությունը, ապա դա պետք է լինեն միայն Հայաստանի հատուկ ծառայությունները։ Բայց NSO Group-ը կարող է ստել։ Եվ ահա, որտեղ մեզ օգնության է հասնում 4-րդ կետը: Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ գաղտնի ծառայությունները չեն հերքել Pegasus-ի օգտագործումը: Pegasus-ի օգտագործումը հերքվում է միայն քաղաքականացված խոսնակների կողմից: Նայեք հերքման մեթոդներին՝ դրանք ոչ թե տեխնիկական են, այլ մանիպուլյատիվ-հռետորական։
Ելնելով վերը նշվածից՝ ես կարծում եմ, որ այն մարդիկ, ովքեր նամակ են ստացել Apple-ից և (կարևոր է, այս երկու պայմաններն էլ լինեն), որոնց հեռախոսներում Pegasus-ը հայտնաբերվել է mvt-ի միջոցով, մեծ հավանականությամբ դարձել են Pegasus-ի զոհեր»։

Эксперт по кибербезопасности - о неполитизированных пунктах политических заявлений в связи с применением Pegasus-а в Армении
19:55 25/11/2021
Накануне всемирный концерн Apple подтвердил использование шпионского программного обеспечивания Pegasus против армянских пользователей, после чего бывший директор Службы нацбезопасности Армении Артур Ванецян на своей странице в Facebook написал о том, что получил уведомительное письмо от Apple о том, что его телефон прослушивался и подвергался атакам длительное время.
В связи с этим эксперт по кибербезопасности Рубен Мурадян на своей страничке в Facebook решил разъяснить, что из себя представляет данное ПО, насколько правдоподобным является уведомление Apple, как защититься от атак данной программы.
«Сейчас будет длинно и занудно про Pegasus.
Со вчерашнего дня появилось достаточно комментариев относительно опубликованных Артуром Ванецяном и мной фактов. Итак начнем. В публичном пространстве ФБ я увидел 3 содержательных статуса по теме (если я что-то пропустил, или есть неотвеченые вопросы - велкам в каменты):
https://www.facebook.com/SamiHayrapetyanPage/posts/986440772086004
https://www.facebook.com/SamiHayrapetyanPage/posts/986393528757395
https://www.facebook.com/100030109338791/posts/631821887831450/
Вычленяя из них НЕполитические и НЕполитизированные тезисы мы получаем:
1. Сомнения в том, что обнаружен именно Pegasus
2. Манипуляции на тему формулировки "State Sponsored" в письме от Apple
3. Сомнения в том, что Apple имела ввиду именно Пегасус
4. Утверждения о том, что Pegasus может быть доступен кому угодно
5. Утверждение о том, что только жители Армении, получившие письма от Apple обеспокоились
6. Утверждение о том, что Pegasus не является State Sponsored Attack
7. Утверждение о том, что "НИ ОДНА КОМПАНИЯ не может контролировать входы и выходы Pegasus-а, чтобы еще и предупреждать своих покупателей об этом"
8. Отдельной строкой идут сомнения в том, что Pegasus сажали спецслужбы именно Армении
1. Почему я уверен, что обнаружен именно Pegasus
На сегодняшний день я исследовал 4 телефона, принадлежащих 3 разным людям, получившим письма о State Sponsored Attacks от Apple. На всех 4 я обнаружил Pegasus. 3 телефона принадлежат Артуру Ванецяну и членам его семьи. Исследование проводилось с помощью
idevicebackup2
mvt (https://docs.mvt.re/en/latest/index.html)
Проверка на наличие Pegasus проводилась с использованием STIX файла с IoC Pegasus-а от Amnesty Tech (технологического подразделения Amnesty International) (https://raw.githubusercontent.com/.../2021.../pegasus.stix2).
На всех этих телефонах обнаружено наличие Pegasus-овских следов, в основном в виде специфических процессов.
2. Что означает State Sponsored в письме от Apple
NSO Group, которая производит Pegasus продает свою продукцию ТОЛЬКО государствам.
Рассылка этих писем происходила параллельно с публикацией (https://www.apple.com/.../apple-sues-nso-group-to-curb.../) новости о том, что Apple подает в суд на NSO Group за распространение малвера.
В заявлении по поводу иска, Крэйг Федериги заявил “State-sponsored actors like the NSO Group spend millions of dollars on sophisticated surveillance technologies without effective accountability. That needs to change”. Отсюда ясно видно, что и кого имеет ввиду Apple, говоря о State Sponsored Attacks
Смотри пункт 2
Как уже говорилось в пункте 2, NSO Group продает Pegasus только правительствам. Т.к. Pegasus распространяется по схеме Malware as a Service, использовать его может только NSO Group. Покупатели - государства - обращаются к NSO Group с заявками на заражение, а NSO Group сама занимается заражением.
Эта новость одна из самых известных за последние 2-3 дня. Поиск в Google по киворду "state sponsored attack email Apple" показывает, какое-то огромное количество результатов, эта новость во всех междуанродных медиа, а в Армении о заражении объявили несколько политических фигур.
Я предпочитаю верить Крейгу Федериги, цитата из которогo приведена в пункте 2.
8. Pegasus в телефон Артура Ванецяна могли установить какие угодно спецслужбы, а не только армянские
Для начала надо перечислить следующие факты:
1. Pegasus доступен только государствам.
2. NSO Group, после серии скандалов, несколько раз заявляла, что принимает заказы на инфильтрацию только от легальных институтов - спецслужб. И только для слежки за своими же гражданами.
3. Установить, кто именно стоит за инфильтрацией того или иного телефона однозначно, на уровне доказательств невозможно, по причине того, что заражают телефоны не спецслужбы [подставьте сюда любую страну]. Телефоны заражает NSO Group, по запросу спецслужб. Соответственно нет никакой технической возможности однозначно и неоспоримо проветси атрибуцию атаки.
4. Необходимо отслеживать реакцию поля.
Как я сказал выше - однозначных и неоспоримых фактов для атрибуции у меня нет. Но есть основания для educated guess. Совмещая пункты 1 и 2 мы можем заключить, что если NSO Group говорит правду, то это должны быть только спецслужбы Армении. Но NSO Group может и врать. И вот здесь нам приходит на помощь пункт 4. Обратите внимание: спецслужбы не опровергли использование Pegasus. Использование Pegasus опровергают только политизированные спикеры.
Посмотрите на методы опровержения - они не технические, а манипулятивно-риторические.
Именно исходя из вышеперечисленного, я считаю, что у тех людей, кто получил письмо от Apple И (это важно, должно соблюдаться ОБА этих условия) в чьих телефонах обнаружен Pegasus с помощью mvt - эти люди с большой долей вероятности стали жертвой армянского оператора Pegasus».