Բրազիլիայում շքերթի ժամանակ մայթը փլուզվել է, 30 մարդ գետն են ընկել
Երկուշաբթի օրը Բրազիլիայի հարավ-արևելյան Ջոինվիլ քաղաքում Սուրբ Ծննդյան տոնակատարությունների ժամանակ մայթը փլուզվել է, ինչի հետևանքով, ըստ իշխանությունների, տուժել է 33 մարդ՝ 21 մեծահասակ և 12 երեխա, որորնք ուղարկվել են տեղական հիվանդանոցներ, սակայն ոչ ոք լուրջ վնասվածքներ չի ստացել: Այս մասին գրում է «CNN»-ը։
«Մարդիկ ընկել են Կաչոեյրա գետը, երբ Ավենիդա Բեյրա Ռիոյի մայթը փլուզվել է Սուրբ Ծննդյան միջոցառումների ժամանակ, և արարողությունը ընդհատվել է 40 րոպեով»,- ասվում է Ջոինվիլի քաղաքային խորհրդի հայտարարության մեջ:
Ավելի ուշ միջոցառումը վերսկսվել է, և քաղաքի քաղաքապետ Ադրիանո Սիլվան իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել շտապօգնության աշխատակիցներին:

A sidewalk collapsed during Christmas festivities in the southeastern city of Joinville in Brazil on Monday, injuring 33 people, CNN reported, citing authorities.
People fell into the Cachoeira River when a sidewalk on Avenida Beira Rio collapsed during the inaugural Christmas presentation and the ceremony had to be interrupted for 40 minutes, the Joinville City Council said in a statement.
Twenty-one adults and 12 children were sent to local hospitals but none had serous injuries, authorities said.
The event later resumed, and the city's mayor, Adriano Silva, thanked emergency responders in his speech.
"We are grateful for not having anyone in serious condition and also for the emergency care that was provided to all the victims," the mayor said.
A team from the Department of Urban Infrastructure and Civil Defense is continuing an inspection of the site's structure.