Միլիոններով աշխատավարձեր, պարգևավճարներ են ստացել՝ փաստացիորեն մեզ այս թշվառ, անտեր վիճակին հասցնելու համար. Ռուբեն Մելիքյան
«Կարծում եմ Հայաստանում չկա մի գիտակից մարդ, որը շունչը պահաճ չի սպասում, թե այս անգամ ինչքան է զիջելու մեր ազգայինից, պետականից, սերունդների շահերից»,- «Հայելի» մամուլի ակումբում հայտնեց իրավապաշտպան, ԱՀ նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանն՝ անդրադառնալով Սոչիի եռակողմ հանդիպման հնարավոր արդյունքներին:
Նկատելով, որ Հայաստանում որևէ առաջընթաց չկա՝ իրավապաշտպանը քաղաքացիներին հորդորեց հիշել 2017 թվականի վիճակը և այն համեմատել այսօվա վիճակի հետ:
«Այս ընթացքում մարդիկ միլիոններով աշխատավարձեր են ստացել, էլ չեմ ասում պարգևավճարների մասին, փաստացիորեն մեզ այս թշվառ անտեր վիճակին հասցնելու համար»,- ասաց Մելիքյանը:
Նա հայտարարեց, որ հայրենազրկվել է ոչ թե Արցախի օկուպացված տարածքների 60 հազար բնակիչը, այլ ողջ հայ ժողովուրդը։
Նա հիշեց, որ Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի իր գրասենակը 2.5 տարի եղել է Շուշիում և ինքը բոլոր տարածքներն այցելել է:
Մելիքյանի խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններից ամենաշոկայինը Շուշին դժբախտ և դժգույն համարելն էր:
«Եթե հայկական քաղաքների մեջ պետք է անվանվեր դժբախտը և դժգույնը, ապա Շուշին դրանց մեջ պետք է ամենավերջինը լիներ, քանի որ հենց նա էր, որ լուսավոր էր, մեզ ուժ էր տալիս, մեր ամեն ինչն էր»,- շեշտեց Ռուբեն Մելիքյանը և հավելեց, որ այդ արտահայտությունն անողից ամեն ինչ էլ կարելի էր սպասել:
Նրա խոսքով՝ ի դեմս Փաշինյանի, գործ ունենք մի մարդու հետ, որը որևէ կապ չունի հայկականի հետ և պետք է օր առաջ Հայաստանում նոր իշխաննություն ձևավորել:
Իրավապաշտպանը հիշեցրեց, որ հայ վրիժառուների «Նեմեսիս» գործողության թիրախում առաջին հերթին հայազգի դավաճաններն են եղել:

Рубен Меликян: Они получили миллионные зарплаты и премии, чтобы, фактически, довести нас до этого жалкого положения
18:55 26/11/2021
«Думаю, в Армении нет ни одного сознательного человека, который, затаив дыхание, не ждет, сколько на сей раз будет уступлено от наших национальных, государственных интересов и интересов поколений», – сказал правозащитник, экс-омбудсмен Арцаха Рубен Меликян на пресс-конференции 26 ноября, коснувшись возможных итогов трехсторонней встречи в Сочи.
Отметив, что в Армении не заметно какого-либо прогресса, правозащитник призвал граждан вспомнить ситуацию в 2017 году и сравнить ее с нынешней ситуацией.
«За это время эти люди (представители власти. – ред.) получили миллионные зарплаты, не говоря уже о премиях, чтобы, фактически, довести нас до этого жалкого и бесхозного положения»,  – сказал Меликян.
Он заявил, что лишились своей Родины не 60 тысяч жителей оккупированных территорий Арцаха, а весь армянский народ.
Меликян напомнил, что при нем офис Защитника прав человека Республики Арцах 2,5 года находился в Шуши. Посему, как отметил экс-омбудсмен Арцаха, самым шокирующим из заявлений Никола Пашиняна было то, что назвал Шуши несчастным и бесцветным.
«Если среди армянских городов нужно было бы выбирать несчастный и унылый, то Шуши в этом списке должен был находиться на последнем месте, ибо именно он был самым светлым, дающим нам силу, был нашим все»,  – подчеркнул Рубен Меликян, добавив: от того, кто позволил себе такое высказывание, можно было ожидать всего.
По его словам, в лице Пашиняна мы имеем дело с человеком, не имеющим отношения к чему-либо армянскому, в Армении как можно скорее должна быть сформирована новая власть.