Ղրղըզստանում կասեցվել է հեղաշրջման փորձը
Ղրղըզստանի ազգային անվտանգության պետական կոմիտեն (ԱԱՊԿ) հայտարարել է հեղաշրջման փորձի կանխման մասին։ Լուրը հայտնում է «Ռիա նովոստի»-ն:
«Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի և ՆԳՆ-ի կողմից առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների ընթացքում տեղեկություններ են ձեռք բերվել մի խումբ անձանց մասին, որոնք ծրագրում են սադրանքներ կազմակերպել ընտրություններից անմիջապես հետո՝ երկրում հասարակական-քաղաքական իրավիճակն ապակայունացնելու նպատակով, որին հաջորդելու էր իշխանության բռնազավթումը»,-ասել է ԱԱՊԿ մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ այս խումբը ղեկավարել են պատգամավորներ ու նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Նրանք ծրագրում էին զանգվածային բողոքի ցույցեր կազմակերպել Բիշքեկում և հույսները դրել էին ընտրություններում պարտված քաղաքական ուժերի աջակցության վրա։ Դրա համար խումբը հավաքագրել է մոտ հազար ագրեսիվ տրամադրված երիտասարդի։
«Անցկացվել են համակարգված հանդիպումներ՝պետական կառույցների դեմ հավաքագրվածների գաղափարական մշակման համար, քննարկվել են զանգվածային անկարգություններ հրահրելու պլանները՝ հետագայում իշխանությունը բռնությամբ զավթելու նպատակով»,-հայտնել են Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեից։
Խուզարկություններ են կատարվել խմբի ակտիվ անդամների բնակության վայրերում և նրանց վարձակալած գրասենյակում, որի ընթացքում անվտանգության աշխատակիցները հայտնաբերել են հանցագործության նախապատրաստությունը հաստատող փաստաթղթային նյութեր, ինչպես նաև հրազեն, զինամթերք և թմրանյութեր։

An attempt to violently seize power has been foiled in Kyrgyzstan, the State National Security Committee said in a statement on Friday, according to TASS.
"The State National Security Committee and the Interior Ministry have exposed a criminal group plotting to violently seize power in the country," the statement reads.
According to the committee, "solid evidence has been received proving the criminal activities of a group of people led by certain destructive political forces, including members of the Jogorku Kenesh (Supreme Council) and former high-ranking officials."
The suspects, whose names haven’t been made public yet, planned to organize mass protests in the country’s capital of Bishkek after the announcement of the outcome of the upcoming parliamentary election, triggering clashes with law enforcement officers. The State National Security Committee pointed out that the suspects intended to engage about 1,000 "aggressive young men" in the activity.
"In order to prevent the group’s criminal activity, on November 26, investigators from the State National Security Committee and the Interior Ministry conducted searches of the homes of the group’s members and their rented office, seizing firearms, ammunition and drugs, apart from documents proving that they were getting ready to commit a crime," the statement adds. Fifteen people have been apprehended.