19-ամյա ​​Արթուր Գրիգորյանը հաղթել է դաշնակահարների միջազգային մրցույթում
Դաշնակահարների միջազգային մրցույթում առաջին տեղն է զբաղեցրել Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի 19-ամյա ուսանող Արթուր Գրիգորյանը։ Ստեղծագործական մրցույթին մասնակցել են հարյուրավոր երաժիշտներ աշխարհի 33 երկրներից։ Այս մասին մանրամասնել է «МИР 24»-ը։
Նրա կատարումներից լավագույնն է ճանաչվել Վերդիի «Ռիգոլետտո» օպերաjից կատարումը։
Դաշնակահարը զբաղեցրել է առաջին տեղը և ստացել հատուկ մրցանակ՝ տարեկան 19000 դոլար կրթաթոշակ՝ Արևելյան Թեննեսիի պետական ​​համալսարանում սովորելու համար։
Արթուրի պրոֆեսիոնալ կարիերան սկսվել է ութ տարի առաջ։ Դաշնակահարը կարծում է, որ հաղթանակի գլխավոր պայմանը ճիշտ ընտրված ստեղծագործությունն է։
«Կան մրցույթներ, որտեղ կոնկրետ թեմա կա։ Պետք է ընտրել որոշակի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։ Բայց ավելի լավ է, իհարկե, երբ դու քո ուսուցչի հետ ընտրես քեզ հոգեհարազատ ստեղծագործություն»,- պարզաբանել է Արթուր Գրիգորյանը։
Դաշնակահարը նախատեսում է մասնակցել Harmonium միջազգային մրցույթին, որտեղ նա առաջին անգամ կնվագի 19-ից 35 տարեկանների համար նախատեսված անվանակարգում։ Ուստի այժմ նա քրտնաջան պարապում է։

19-летний студент Ереванской консерватории Артур Григорян победил на международном конкурсе
19-летний студент Ереванской консерватории Артур Григорян стал первым на международном конкурсе пианистов. В масштабном творческом соревновании участвовали сотни музыкантов из 33 стран. Подробнее – в материале «МИР 24».
Парафраза Ференца Листа на тему из оперы Верди «Риголетто» в его исполнении признана лучшей. Пианист занял первое место и получил специальный приз: стипендию в размере $19 тысяч в год на обучение в Государственном университете Восточного Теннесси.
Профессиональная конкурсная карьера Артура началась восемь лет назад. Музыкант считает, что главное условие победы – правильно подобранное произведение. Беспроигрышный вариант – это фортепианные фантазии Моцарта, Листа и Прокофьева. В их музыке есть романтизм и свобода, это помогает выразить мастерство и характер, завоевать симпатию жюри.
«Есть конкурсы, где есть конкретная тематика. Ты должен выбрать произведения определенных композиторов. Но лучше, конечно, когда ты сам с твоим преподавателем выбираешь произведение – то, что близко твоей душе», – объяснил Артур Григорян.
В планах у пианиста международный конкурс Harmonium – там он впервые сыграет в категории от 19 до 35 лет. Поэтому теперь в его графике многочасовые репетиции.