Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ-ական գործիչ Արտակ Զաքարյանը գրում է,
«Այսօր, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ երկկողմ հանդիպման ընթացքում, Ալիևը նշել է, որ վերջին շրջանում, Արցախում հնչած կրակոցները և սպանությունները եղել են զուտ կենցաղային և վիճաբանական թեմաներ։ Իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած ռազմական բախումները չեն մտնում Ռուսաստանի խաղաղարար առաքելության պատասխանատվության գոտու մեջ։
Սրանով Ադրբեջանը ցույց է տալիս գործողություններում անկաշկանդ լինելու և Հայաստանի նկատմամբ կամայական գործելու իր դիրքորոշումը։ Սա բոլորից անկախ գործելու և Հայաստանի նկատմամբ իրականացրած ագրեսիայում ոչ մեկին հաշվետու չլինելու Ալիևի ցինիկ դրսևորումն է։
Ավելի կոնկրետ՝ նա ասում է. Արցախում քանի որ ռուսներն են հսկում, ապա իրենք խնդիր չունեն և առայժմ խելոք կկատարեն իրենց պարտավորությունը։
Իսկ Հայաստանում քանի որ կապիտուլյանտներն են, ապա ինչպես ցանկանան՝ այնպես էլ կվարվեն, և հաշվետու չեն ոչ մեկին։ Նույնիսկ կարող են նոր պատերազմ հրահրել Հայաստանի դեմ։
Սա էր Ալիևի հակիրճ մեսիջը տարածաշրջանում ներգրավված բոլոր ուժերին (հատկապես ՌԴ, ԱՄՆ, Իրան, Եվրոպա)»։

«26 ноября в ходе двухсторонней встречи с президентом РФ Владимиром Путиным Алиев отметил, что звучавшие в последнее время в Арцахе выстрелы и убийства были чисто бытовыми, спорадическими, а боестолкновения на границе Азербайджана и Армении – это не зона ответственности российских миротворцев.
Тем самым Азербайджан демонстрирует свою позицию: быть не скованным в действиях и действовать произвольно в отношении Армении. Быть независимым в своих действиях и никому неподотчетным за осуществленную против Армении агрессию – это проявление цинизма Алиева.
А конкретнее он говорит: поскольку в Арцахе контроль у русских, то у них нет проблем, и пока будут спокойно выполнять свои обязанности. А поскольку в Армении капитулянты, они будут поступать, как хотят и никому неподотчетны. Могут даже спровоцировать новую войну против Армении.
Таким был краткий месседж Алиева всем вовлеченным в регион силам (особенно РФ, США, Ирану, Европе)».