Որպես հայ ցավ եմ ապրում «Հայաստան» հիմնադրամի վերաբերյալ անվստահության խոսակցությունների համար. Արմեն Սարգսյան
«Որպես «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ՀՀ նախագահ, որպես նվիրատու և հայ մարդ, ցավ եմ ապրում անվստահության խոսակցությունների և արձագանքների համար և ակնկալում եմ, որ համապատասխան ուսումնասիրությունների արդյունքները լույս կսփռեն իրավիճակի վրա և կծառայեն վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը»,- «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 30-րդ նիստի բացման խոսքում ասաց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը և հավելեց. «Հիմնադրամը պետք է ամեն ինչ անի սխալներն ու թերությունները շտկելու վստահությունը վերականգնելու համար»:
Նա նկատեց, որ 30-րդ նիստը տեղի է ունենում փորձություններով և մարտահրավերներով լի բարդ ժամանակահատվածում՝ հիշատակելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ռազմական ագրեսիայի, ինչպես նաև համավարակի հետևանքները՝ մարդկային կորուստները, անհետ կորածներին, գերիներին:
Համբերություն մաղթելով գերիների և անհետ կորածների ընտանիքներին՝ ՀՀ նախագահը շեշտեց, որ կշարունակեն բոլոր ջանքերը գործադրել գերիների վերադարձի և անհետ կորածների հայտնաբերման ուղղությամբ:
«Պետք է որդեգրել նոր մտածողություն, լայնորեն կիրառել նոր տեխնոլոգիաներ, գտնել կազմակերպման նոր մոդելներ»,- ասաց Սարգսյանը՝ ներկայացնելով հիմնադրամի աշխատանքի հեռանկարները:
Նա շնորհակալություն հայտնեց բոլոր հայրենակիցներին, նվիրատուներին, բարերարներին և ասաց. «Ուրախ եմ, որ օրերս կայացած հեռուստամարաթոնին հանգանակվել է զգալի գումար»:
Հոգաբարձուների խորհրդի 30-րդ նիստին օրակարգում ընդգրկված հարցերն են. «Մենք ենք մեր սահմանները» համազգային դրամահավաքի շրջանակներում հավաքագրված և 2020թ. հոկտեմբերի 8-ից մինչև նոյեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում թվով ինը պայմանագրերով Հայաստանի Հանրապետությանը նվիրաբերված 52,703,114,113 ՀՀ դրամի նպատակային օգտագործման վերաբերյալ ուսումնասիրության քննարկում, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր վարչության 2011 թվականի տարեկան բյուջեի հաստատում, հիմնադրամի գործադիր վարչության 2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում տարեկան համախմբված ֆինանսական և ծրագրային տարեկան հաշվետվությունների հաստատում, 2021թ. նոյեմբերի 27-ից երեք տարի ժամկետով Հայկակ Արշամյանին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնում նշանակելու մասին քննարկում:

President Armen Sarkissian of Armenia on Saturday chaired the 30th meeting of the Board of Trustees of the Hayastan All-Armenian Fund.
"As Chairman of the Board of Trustees of the Hayastan All-Armenian Fund, President of the Republic of Armenia, a donor to the fund and an Armenian, I feel pain for the words of distrust and reactions. I expect that the results of the relevant studies will shed light on the situation and will help build an atmosphere of trust,” Sarkissian said.
“The All-Armenian Fund must do everything possible to correct the mistakes and restore the confidence,” he stated.
The president noted that the 30th meeting of the Hayastan All-Armenian Fund is being held in a difficult period “full of trials and challenges”, referring to the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, the military aggression against the sovereign territory of Armenia, as well as the impact of the Covid-19 pandemic.
Wishing tenacity to the families of Armenian captives and missing soldiers, the president pledged to make every effort to get back the captives and find the missing.
Sarkissian stated that the Hayastan All-Armenian Fund needs modernization. "It is necessary to adopt a new mindset, widely use new technologies and find new organizational models," he noted.
The president thanked all compatriots, donors and benefactors, wishing productive work to the participants.
Among the issues on the agenda of the meeting is the report on the targeted use of funds raised during the “We Are Our Borders; All For Artsakh" campaign and donated to Armenia under nine contracts from 8 October to 1 November 2020.