Արսեն Բաբայան. Ինչ եղանակներով է իշխանությունը զոհի հեռախոսը վարակում Pegasus-ով
«Հայտնի Pegasus-ի մասին այս օրերին շատ խոսվեց: Իշխանությունը, ինչպես գիտեք, միլիոնավոր դոլարներ ծախսելով այդ ամենահզոր ու ամենաանմարդկային կիբեր զենքը կիրառեց ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ:
Իսկ հիմա ներկայացնեմ, թե ինչ եղանակներով է իշխանությունը զոհի հեռախոսը վարակում Pegasus-ով:
1) Սովորական հեռախոսազանգով: Նույնիսկ առանց այդ հեռախոսազանգին պատասխանելու, չպատասխանված զանգի միջոցով, օպերատորի օգտագործմամբ Pegasus-ի ծրագիրը տեղադրվում է հեռախոսի սարքում: Այն անհնար է ջնջել անգամ հեռախոս սարքի ամբողջական ֆորմատի դեպքում:
2) SMS-ի միջոցով: Ամենասովորական SMS-ն ուղարկելով, օպերատորի օգտագործմամբ, անկախ այն հանգամանքից դուք կբացեք այդ SMS-ը, թե առանց բացելու կջնջեք: SMS-ը հենց հասավ ձեր հեռախոսի սարքին՝ վերջ, սարքը վարակված է:
3) Նույն գործողությունները, որոնք նկարագրված են 1-ին և 2-րդ կետերում, կատարվում է WhatsApp հավելվածի միջոցով:
Այս ամբողջ տեղեկությունը հրապարակված  է միջազգային մամուլում և google-ի որոնմամբ շատ հեշտությամբ կարող եք կարդալ դրանք:
Ի դեպ, սրա դեմ պայքարի համար գոյություն չունի որևէ իրական անտիվիրուս կամ որևէ այլ համակարգ: Բայց 99 տոկոսվ պաշտպանվել հնարավոր է:

Арсен Бабаян: Как власти заражают телефоны с помощью шпионского ПО Pegasus
«В последнее время довольно много говорилось об известном ПО «Pegasus». Власти, как знаете, потратили миллионы долларов, дабы использовать сверхмощное и самое антигуманное кибероружие против оппозиционных деятелей.
А теперь представлю, какими способами власти заражают телефоны жертвы ПО «Pegasus».
1) С помощью обычного телефонного звонка. Даже если вы не отвечаете на этот звонок, используя оператора, программа «Pegasus» устанавливается на телефон. Ее невозможно стереть даже в случае полного форматирования телефона.
2) С помощью обычного SMS. Отправляя самое обычное SMS-сообщение, через оператора, независимо от того, откроете вы это сообщение или просто удалите. Как только вы получили SMS, все, телефон заражен.
3) Те же действия, которые описаны в пункте 1 и 2, выполняются через приложение «WhatsApp».
Вся эта информация опубликована в международной прессе и с помощью Google-поиска вы можете легко прочитать об этом.
Кстати, для борьбы против этого не существует какого-либо реального антивируса или какой-то другой системы. Но защититься на 99% возможно.