Պատվաստված 23 քաղաքացի մահացել է․ Ավանեսյան
Այսօրվա դրությամբ իրականացվել է ընդհանուր առմամբ 1 միլիոն 217 հազար 391  պատվաստում: Առաջին դեղաչափը ստացած քաղաքացիների թիվն է 781 հազար 11,  ինչը կազմում է մեծահասակ բնակչության 39 տոկոսը: Երկրորդ դեղաչափ ստացած քաղաքացիների թիվը կազմում է 436 հազար 380, ինչն իր հերթին կազմում է մեծահասակ բնակչության 21,8 տոկոսը: Տվյալներն ասուլիսում ներկայացրեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նրա խոսքով, պատվաստված քաղաքացիների շրջանում կորոնավիրուսով հիվանդացության և հոսպիտալացման առումով բավական լավ պատկեր է երկրում: Ընդհանուր առմամբ, այս պահի դրությամբ 13 հազար  562 ակտիվ դեպքերի շրջանում ընդամենը 1092-ն է պատվաստված քաղաքացի, կազմում է ընդհանուր 8,1 տոկոս: Հոսպիտալացված 2900 քաղաքացիներից 102-ն են ամբողջական պատվաստված, ինչը կազմում է 3,5 տոկոսը: Ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիներից 9-ն են ամբողջական պատվաստում ստացել:
«Հույս ունենք՝ այս նոր շտամի առումով ևս կպահպանվի պատվաստումների արդյունավետությունը»,- ասաց Ա. Ավանեսյանը:
Ինչ վերաբերում է վերապատվաստմանը, նախարարը նշեց, որ հետևում են պաշտոնական, մասնագիտական ցուցումներին, խթանիչ դեղաչափ ստանալու համար սահմանվել է 6-ամսյա ժամկետ, այսինքն քաղաքացին երկրորդ դեղաչափը ստանալուց 6 ամիս հետո կարող է ստանալ խթանիչ դեղաչափ:
«Խթանիչ դեղաչափը նշանակում է ամբողջական պատվաստում ստացած քաղաքացու կողմից ստանալ երրորդ՝ մեկ խթանիչ դեղաչափ, ոչ թե ևս երկու այլ պատվաստանյութ կամ նույն պատվաստանյութը:
Որոշակի սխեմա ենք կազմել, խորհուրդ է տրվում այն քաղաքացիները, որոնք ստացել են «Մոդեռնա», «Պֆայզեր» պատվաստանյութ, որպես խթանիչ դեղաչափ պատվաստվել տվյալ պատվաստանյութերով, արդյունավետության բարձր ցուցանիշ է գրանցվում»,- ասաց Ա. Ավանեսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ պատվաստված 1 միլիոն 200 հազար քաղաքացիներից պատվաստումից հետո 79 -ի մոտ է եղել առողջական որոշ բողոքներ, 40-ից ավելիի դեպքում  քաղաքացիների մոտ եղել է հենց քովիդով  հիվանդացություն:
Նախարարը հայտնեց, որ պատվաստված և կորոնավիրուսով վարակված 23 քաղաքացի է մահացել, նրանց միջին տարիքը 75-ից բարձր է, նրանց մոտ խրոնիկ հիվանդություններ են գրանցված եղել:

В Армении от COVID-19 скончались 23 вакцинированных пациента
По положению на 29 ноября, в Армении в общей сложности сделана 1 млн. 217 тыс. 391 прививка: число получивших первую дозу вакцины от коронавируса составляет 781 11 (39% взрослого населения), вторую дозу – 436 380 (21,8% взрослого населения). Эти данные на пресс-конференции 29 ноября представила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
По ее словам, среди вакцинированных граждан в плане заболеваемости и госпитализации наблюдается довольно позитивная картина.
Среди 13 562 активных случаев число вакцинированных граждан составляет 1092 (8,1%), из 2900 госпитализированных пациентов полностью вакцинированы 102 (3,5%). Среди находящихся в тяжелом состоянии граждан полностью вакцинированы 9.
«Будем надеяться, что в связи с новым штаммом коронавируса «омикрон» эффективность вакцинации сохранится», – сказала А. Аванесян.
Что касается ревакцинации, министр отметила, что они следуют официальным, профессиональным инструкциям, гражданин может получить стимулирующую дозу через 6 месяцев после получения второй дозы вакцины.
По ее словам, лишь у 79 из 1 млн 200 тыс. привитых граждан были связанные со здоровьем  жалобы.
«От COVID-19 скончались 23 вакцинированных и зараженных коронавирусом пациента. Их средний возраст превышал 75 лет. У всех были диагностированы хронические заболевания, такие как диабет, злокачественные новообразования различных органов, ишемическая болезнь сердца, гипертония», – отметила она.