«Օմիկրոն» շտամով պայմանավորված մի շարք երկրներից եկող քաղաքացիների համար սահմանափակումներ կկիրառվեն. Ավանեսյան
12:43 29/11/2021
Կորոնավիրուսային հիվանդության նոր շտամի՝ «Օմիկրոն»-ի տարածման հետ կապված նախատեսվում են Հարավաֆրիկան Հանրապետությունից, Բոտսվանայի Հանրապետությունից,  Լեսոթոյի թագավորությունից,  Նամբիայից, Զիմբաբվեից, Մոզամբիկից, Մադագասկարից, Տանզանիայից  քաղաքացիների մուտքը Հայաստան սահմանափակող միջառումներ կիրառել: Բացի սրանից, կլինեն ևս որոշակի սահմանափակուրմներ: Ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նա ասաց, որ այսօր կլինի միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստ, որտեղ կքննարկեն սահմանափակումների վերաբերյալ իրենց  առաջարկությունները:
Ավանեսյանը նշեց, որ կորոնավիրուսը շարունակում է մուտացվել, հայտնաբերվում են նոր շտամներ, որոնք տարբերվում են նախորդներից իրենց տարածման ակտիվությամբ: Վերջին ենթատեսակի՝ «օմիկրոն», որը հայտնաբերվել է Հարավաֆրիկյան պետությունում, ըստ նախարարի, մուտացման աստիճանը բավական մեծ է:
«50 մուտացիա է կրում տվյալ վիրուսը, որից 30-ը վերաբերում է սպիտակուցին, ինչն այս պահին, իհարկե, մանրակրկիտ ուսումնասիրության առարկա է հանդիսանում: Մի շարք երկրներում, նաև ԱՀԿ-ն, ուսումնասիրում են՝ հասկանալու համար, թե բացի տարածման ակտիվությունից, այլ ինչ առանձնահատկություններ ունի այս նոր գրանցված շտամը»,- ասաց առողջապահության նախարարը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում, կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված դեպքերին, նա նշեց, որ նվազում է գրանցվել, իրենց գնահատականներով, առաջիկայում կունենան նաև մահվան դեպքերի նվազում:

Будут введены ограничения для въезжающих из ряда стран граждан в связи со штаммом «омикрон» - Аванесян
15:36 29/11/2021
В связи с распространением нового штамма коронавируса «омикрон» предусмотрены мероприятия по ограничению въезда граждан в Армению из Южно-Африканской Республики, Республики Ботсвана, Королевства Лесото, Намибии, Зимбабве, Мозамбика, Мадагаскара, Танзании. Кроме того, будут также введены некоторые другие ограничения. Об этом в ходе пресс-конференции заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Она заявила, что сегодня на заседании межведомственной комиссии будут обсуждены предложения министерства по ограничениям. Аванесян отметила, что коронавирус продолжает мутировать, обнаруживаются новые штаммы, которые отличаются от предыдущих активностью распространения. Степень митуриемости обнаруженного в Южно-Африканской Республике штамма «омикрон», по словам министра, достаточно высока.
«Данный вирус содержит 50 мутаций, 30 из которых – по белку, что на данный момент, конечно, изучается. Ряд стран, а также ВОЗ исследуют штамм, чтобы понять, какими он еще признаками обладает, кроме активности распространения»,- сказала министр.
Что касается случаев заражения коронавирусом в Армении, то она отметила, что зафиксирован спад, и, по их оценкам, в дальнейшем сократится и число смертей.