Ադրբեջանի նոր ագրեսիայի հավանականությունը պահպանվում է. Աբրահամյան
«Սոչիում կայացած հանդիպմանը հայտարարությունների ձևով արձանագրվեց, որ սովետական ժամանակաշրջանում եղել է ընդհանուր պետություն, իսկ սահմաններ չեն եղել։
Սա նշվում էր, որպեսզի ցույց տրվեր դելիմիտացիայի գործընթացի կարևորությունը, սակայն իրականում շատ ավելի վտանգավոր իրադրություն ստեղծեց։
Այսպիսի պատկերացումների պայմաններում, ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զորքերի ներխուժումը ոչ թե ագրեսիա, այլ զուտ սահմանային վեճ է դիտարկվում։
Ավելին, Ադրբեջանի նախագահն անընդհատ փորձում էր ՀՀ-ի դեմ ագրեսիան որպես չպլանավորված սահմանային միջադեպ ներկայացնել։
Այս հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ առաջիկայում՝ անկախ նրանից, թե դելիմիտացիա կսկսի, թե սահմանները կապաշրջափակվեն, Ադրբեջանի նոր ագրեսիայի հավանականությունը պահպանվում է։
Ստացվում է, որ միջազգային ընկալումների առումով, լոկալ գործողությունները սահմանագծի տարբեր ուղղություններով «սահմանային վեճ» են որակվելու, իսկ դրա պատասխանատվությունը հավասարապես դրվելու է երկու կողմերի վրա։
Իսկ կարմիր գծերի հատումը նույն միջազգային հանրության համար կդիտվի այն ժամանակ, երբ ռազմական գործողությունները լայնամասշտաբ բնույթ կկրեն։
Այն էլ ոչ մեկ չգիտի, թե գործողությունների ինչպիսի մասշռաբը «լայնածավալ» կորակվի և ստեղծված իրադրության պայմաններում արտաքին խաղացողներն Ադրբեջանին զսպելու ինչ միջոցներ կձեռնարկեն։
Դեռ պետք է հասկանալ, իսկ արդյո՞ք նման դեպքում Ադրբեջանին «զսպելը» կբացառի Հայաստանի նոր կապիտուլյացիան»:

Тигран Абрамян: Вероятность новой агрессии Азербайджана сохраняется
«На состоявшейся в Сочи встрече в виде заявлений было констатировано, что в советский период существовало общее государство, а границ не было.
Эта констатация была призвана показать важность процесса делимитации, однако в действительности создалось гораздо более опасное положение.
В условиях таких представлений вторжение азербайджанских войск на суверенную территорию Республики Армения рассматривается не как агрессия, а просто как приграничный спор.
Более того, президент Азербайджана постоянно пытался представить агрессию против Республики Армения как незапланированный приграничный инцидент.
Эти заявления демонстрируют, что в ближайшее время, независимо от того, начнется делимитация или границы будут разблокированы, вероятность новой агрессии Азербайджана сохраняется.
Получается, что в международном восприятии локальные действия на различных участках границы будут квалифицироваться как "приграничные споры", а ответственность за это будет возлагаться на обе стороны в равной степени.
При этом то же международного сообщество будет рассматривать это как пресечение красной линии тогда, когда военные действия получат широкомасштабный характер.
И никто не знает, какой масштаб действий будет квалифицирован как "широкомасштабный", и какие меры примут внешние акторы в создавшейся обстановке для сдерживания Азербайджана.