Ոստիկանության համակարգում կան ծառայողներ, որոնք ցանկանում են շատ ավելի դուր գալ իշխանություններին. Արամ Վարդևանյան
11:12 30/11/2021
«Գտնում եմ, որ ոստիկանության գործողությունները վերջին շրջանում հանրային հավաքների ընթացքում գնալով էլ ավելի են շեղվում համաչափության և իրավունքի գերակայության տիրույթից»,-Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի այսօրվա նիստում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը՝ շեշտելով, որ խնդիրը բարձրացնում է՝ օգտվում է ընձեռված հնարավորությունից, որ հանձնաժողվում ներկա է ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը:
Պատգամավորը նկատեց, որ ոստիկանության համակարգում կան պարկեշտ իրավունքը գիտակցող ծառայողներ, սակայն շատ են նաև նման որակներ չունեցողները:
«Ոստիկանության համակարգում կան ծառայողներ, որոնք ցանկանում են շատ ավելի դուր գալ իշխանություններին, ինչն անընդունելի է, քանի որ ոստիկանությունը, ոչ իշխանության, ոչ էլ ընդդիմության, այլ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքները և օրինական շահերը պաշտպանող կառույցն է»,-հայտարարեց Վարդևանյանը:
Նա անընդունելի համարեց ցանկացած խաղաղ հավաքների ժամանակ անհամաչափ ուժի կիրառումը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմ Վարդանյանը հայտնեց, որ օրակարգից շեղվելը լավագույն ձևով չի ազդում քննարկվող հարցի բովանդակության վրա:
Հանձնաժողովը քննարկում էր «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին որոշման նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ԱԺ օրակարգ ընդգրկելու հարցը:
Ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը, ներկայացնելով նախագծի բովանդակությունը, ասաց. «Այլ պետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու իրավական հանարավորության մասին գրավոր հավաստման հիման վրա ՀՀ քաղաքացիությունը դադարեցնելու դեպքում անձի՝ ՀՀ քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ ՀՀ նախագահի հրամանագիրն ուժի մեջ կմտնի օտարերկրյա քաղաքացիություն ձեռք բերելու ապացույցը նրա կողմից անձնագրային ծառայություն ներկայացնելու պահից»:
Ֆիդանյանը հայտնեց, որ նախագիծն առաջին ընթերցումից հետո գրավոր առաջարկներ չեն եղել, բայց այն լրամշակվել է կառավարության 5 առաջարկների հիման վրա:
Փոխոստիկանապետը նաև տեղեկացրեց, որ նախագծից հանվել է քաղաքացիությունը դադարեցնելու նոր հիմք հանդիսացող՝ սխալ տվյալների դրույթը, քանի որ այդ դեպքում հնարավոր չէ պարզել, թե  այդ սխալները լեզվական, տեխնիկական պատահական սխալ է, թե միտումնավոր, առավել ևս, որ այդ սխալները կարող է նաև հարցաթերթիկում տրված հարցերի ոչ հստակ ընկալման հետևանք լինել:
Արա Ֆիդնայանը հայտնեց, որ ընդունվել է նաև «Հայաստան» խմբակցության պատագամավոր Արամ Վարդևանյանի 2 առաջարկից  մեկը, ըստ որի՝ նախագծից պետք է հանվի  քաղաքացիներից քաղաքացիություն ստանալու համար պահանջվող տեղեկատվությունն անձամբ ներկայացնելու դրույթը, քանի որ այն կարող է լրացուցիչ բեռ հանդիսանալ նրա համար:
Փոխոստիկանապետը տեղեկացրեց, որ նախագծի շտկմամբ այդ տեղեկությունները կստանա լիազոր մարմինը՝ Ոստիկանությունը՝ համապատասխան հարցումների միջոցով:

В системе полиции есть служащие, которые больше желают понравиться властям – Арам Вардеванян
«Считаю, что действия полиции на последних общественных сборах все более отклоняются от соразмерности и права»,- на сегодняшнем заседании Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам заявил депутат фракции «Армения» Арам Вардеванян, подчеркнув, что он поднимает данный вопрос, пользуясь той возможностью, что на заседании присутствует заместитель начальника полиции Ара Фиданян.
Депутат отметил, что в системе полиции есть много порядочных служащих, с осознанием права, но много также тех, у кого нет этих качеств.
«В системе полиции есть служащие, которые больше желают понравиться властям, что недопустимо, поскольку полиция – не власть и не оппозиция, а структура, защищающая права и законные интересы каждого гражданина»,- заявил Вардеванян.
Он посчитал недопустимым применение неравнозначной силы во время мирных сборов.
Председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян заявил, что оклонение от повестки не лучшим образом влияе на содержание обсуждаемого вопроса.
Комиссия обсуждала внесение проекта решения о внесении изменений и поправок в закон РА «О гражданстве РА» во втором чтении в повестку НС.
Заместитель начальника полиции Ара Фиданян, представив содержание проекта, сказал: «На основании письменного заверения о правовой возможности получить гражданство другого государства в случае приостановления гражданства РА указ президента РА о приостановлении гражданства РА данного лица войдет в силу с момента предоставления в паспортное управление доказательства о получении иностранного гражданства».
Фиданян сообщил, что по проекту после первого чтения предложений не было, но он дополнен на основании 5 предложений правительства. Замначальника полиции заметил также, что из проекта исключено положение о неверных данных, являющихся новым основанием для приостановления гражданства, поскольку в этом случае невозможно выяснить, это ошибки лингвистические, технические или намеренные, тем более, что эти ошибки могут быть также следствием неверного восприятия вопросов в вопроснике.
Ара Фиданян заявил, что принято одно из 2 предложений, представленных Арамом Вардеваняном, согласно которому, из проекта следует исключить положение о предоставлении лично гражданами требуемой информации для получения гражданства, поскольку это может стать дополнительным бременем для них.
Замначальника полиции сообщил, что данные сведения получит уполномоченный орган – Полиция, посредствим соответствующих запросов.