01.12.2021. Կորոնավիրուսի հետևանքով մեկ օրում 43 մարդ է մահացել
Անցած մեկ օրվա ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսի 502 նոր դեպք։ Հիվանդության հետևանքով մահացել է 43 մարդ։
ԱՆ հրապարակած տվյալների համաձայն, անցած մեկ օրում իրականացվել է 7279 թեստավորում։ Երեկ առողջացած է համարվել 590 մարդ։
Համավարակից ի վեր, Հայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր  339020 դեպք, որոնցից 317765 առողջացած են: Փաստացի բուժում է ստանում 12 198 պացիենտ:
Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսի հետևանքով 7610 մահվան դեպք է արձանագրվել: Այլ հիվանդության պատճառով մահվան դեպքերի ընդհանուր թիվը 1447 է:

Armenia has confirmed 502 new cases of coronavirus in 24 hours, bringing the national tally to 339,020 as of 11 a.m. Wednesday, December 1, the Ministry of Health reports.
Overall, 7,279 Covid-19 tests were conducted on November 30.
590 more patients have recovered from the disease with the total number of recoveries now standing at 317,765.
The Covid-19 death toll has increased by 43 to 7,610. The figure does not include the deaths of 1,447 other people carrying the virus. According to the health authorities, they were caused by other diseases.
Armenia now has 12,198 active cases. As many as 2,373,959 tests have been performed in the country since the disease outbreak.